Informacje z Częstochowy i okolic

19-letni Jakub Apolinarski podpisał kontrakt z Rakowem. Jest to pierwszy transfer czerowono-niebieskich, którzy w marcu rozpoczną rundę wiosenną I ligi. 

Apolinarski ostatni sezon spędził w Polonii Środa Wielkopolska. W obecnym sezonie w barwach trzecioligowca rozegrał 17 spotkań, w których zdobył 6 bramek. Polonia aktualnie zajmuje 9. miejsce w tabeli II grupy 3. ligi. 19-latek najczęściej występuje na prawym skrzydle. 

 

 

Inf. rksrakow.pl

 

 

Wiemy jak w okresie świąteczno-noworocznym kursować będzie MPK. Ponadto MZDiT informuje o uruchomieniu dwóch nowych przystanków. 


W odpowiedzi na wnioski mieszkańców od 17 grudnia przy ul. Michałowskiego zostały uruchomione w obu kierunkach nowe przystanki o nazwie KUTRZEBY, zlokalizowane w pobliżu skrzyżowania obu ulic –  informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu.

Komunikacja w okresie świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra i Nowego Roku

Zgodnie z komunikatem o wyjątkach w kursowaniu w 2018 roku w okresie świąteczno-noworocznym obowiązują następujące rozkłady jazdy:

  • 24 grudnia (Wigilia) – obowiązują rozkłady sobotnie
  • 25 i 26 grudnia (I i II dzień świąt Bożego Narodzenia) – obowiązują rozkłady niedzielne
  • 31 grudnia (Sylwester) – obowiązują rozkłady sobotnie
  • 1 stycznia 2019 (Nowy Rok) – obowiązują rozkłady niedzielne

Nocna weekendowa komunikacja autobusowa będzie kursowała w następujące noce: z 23 na 24 grudnia, z 24 na 25 grudnia, z 25 na 26 grudnia oraz z 30 na 31 grudnia i z 31 grudnia  na 1 stycznia.

19 grudnia rozpoczną się tegorczone Targi Bożonarodzeniowe „Gwiazdkowa Aleja”. Potrwają one do 23 grudnia. 

Na stoiskach ustawionych na środkowym pasażu  III Alei tradycyjnie można będzie kupić świąteczne upominki i produkty. W tym roku swoją ofertę zaprezentują nie tylko wystawcy z Polski, ale także Ukrainy i Białorusi.

W niedzielę, 23 grudnia, na scenie usytuowanej na placu Biegańskiego, wystąpi m.in. ,,Maciej Gucik Muzykant” oraz zespół ,,Super Late”. W programie także  m.in. ,,Jasełka” w wykonaniu Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i pokaz kulinarny Szymona Szlendaka. Tego dnia poznamy także zwycięzców konkursu na najładniejszą witrynę świąteczną.

Organizatorem imprezy jest Częstochowska Organizacja Turystyczna.

 

Wczoraj tuż przed godz. 21 doszło do rozszczelnienia zbiornika z kwasem solnym. Na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń, głównie dzięki szybkiej i sprawnej reakcji pracowników.

 

Zdarzenie miało miejsce w Stolzle Częstochowa przy ul. Warszawskiej. W momencie, gdy specjalnie wykwalifikowani pracownicy zorientowali się o wycieku, natychmiast zneutralizowali substancje i ewakuowali przeszło 80 osób. Kiedy na miejsce dotarła straż, pracownicy przebywali już poza zakładem.

Nikt nie odniósł poważnych obrażeń. Dwie Panie, które nie pracowały w tym czasie w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia, skarżyły się na gorsze samopoczucie i zostały przetransportowane do szpitala, jednak jedynie w celach kontrolnych, na obserwację – ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Jak zapewniają przedstawiciele Stolzle Częstochowa, są oni w stałym kontakcie zarówno ze szpitalem, jak i obiema kobietami. Wiadomo, że pozostaną one na oddziale w celu wykonania wszelkich niezbędnych, dodatkowych badań.
W zakładzie wznowiono już produkcję. Wcześniej jednak zlecono wszelkie niezbędne badania powietrza. W miejscu awarii wyniki były pozytywne.  Obecnie trwa analiza przyczyn i okoliczności zdarzenia.

Firma od wielu miesięcy wdraża nowe procedury, które usprawnić mają prace zakładu, ale przede wszystkim poprawić jego bezpieczeństwo: Gotowa jest już automatyczna przepompownia, dzięki której unikniemy w przyszłości tego typu sytuacji. Czekamy na odbiory. W miejscach newralgicznych montujemy również kamery. W związku z tym do końca roku zostaną wdrożone nowe systemy, dzięki którym pracownicy nie będą mieli bezpośredniej styczności z kwasami. – przeczytać możemy w przekazanym nam oświadczeniu.

 

 

Dzisiaj w siedzibie firmy SGP- Sorting Group Poland Sp. z o.o. odbyła się konferencja prasowa Włókniarza Częstochowa. Ogłoszono głównych sponsorów klubu.

W trakcie konferencji poinformowano o utrzymaniu umowy z firmą ForBET, która jest sponsorem tytularnym klubu. Wiadomo więc, że w przyszłym sezonie w PGE Ektralidze Włókniarz występował będzie jako forBET Włókniarz Częstochowa. Podtrzymana została również umowa ze sponsorem Areny Częstochowa, która nadal nosić będzie nazwę SGP Areny.

Sponsorem strategicznym klubu została natmiast firma zielona-energia.com, która wykonuje m.in. montaż zestawów fotowoltaicznych, które dają oszczędności w rachunkach za ciepłą wodę, prąd i ogrzewanie.

Fot. Kamil Woldański

Wydział Kryminalny KMP w Częstochowie poszukuje świadków wypadku drogowego, do którego doszło 4 grudnia około godz. 08:25 w Częstochowie w rejonie skrzyżowania ulicy Fieldorfa Nila z ulicą Michałowskiego.

Z ustaleń śledczych wynika, że kierujący samochodem osobowym koloru srebrnego potrącił pieszą przechodzącą przez ulicę Michałowskiego w kierunku ulicy Pileckiego po prawidłowo oznakowanym przejściu dla pieszych. Ponadto sygnalizator świetlny nadawał wtedy sygnał zielony. Kierujący samochodem nie udzielając poszkodowanej pomocy, odjechał się z miejsca zdarzenia w kierunku Cmentarza Kule.

Wydział Kryminalny KMP w Częstochowie zwraca się do osób mogących pomóc w ustaleniu okoliczności wypadku o niezwłoczny osobisty kontakt z Wydziałem Kryminalnym KMP w Częstochowie ul. Popiełuszki 5 pokój nr 116 lub kontakt telefoniczny z numerem (34) 369-12-80 lub 369-14-28.

Laserowy miernik TruCam obsługiwany przez policjantów z kłobuckiej drogówki zarejestrował citroena, który w terenie zabudowanym na ul. Zamojskiego w Wąsoszu Górnym, poruszał się z prędkością 104 km/h. Samochodem kierowała 21-letnia mieszkanka powiatu pajęczańskiego. 

Wczoraj policjanci z drogówki kilkukrotnie kontrolowali prędkość na ulicy Zamojskiego w Wąsoszu Górnym. To właśnie tam mundurowi zauważyli poruszającego się z dużą prędkością citroena. Miernik prędkości wskazał, że pojazd poruszał się w terenie zabudowanym z prędkością 104 km/h. W trakcie kontroli okazało się, że kierowcą była 21-letnia mieszkanka powiatu pajęczańskiego. Kobieta została ukarana wysokim mandatem, a na jej „konto” dopisano również 10 punktów karnych. Dodatkowo policjanci zatrzymali jej prawo jazdy, które odzyska dopiero za 3 miesiące.

Podczas prowadzonych kontroli policjanci wykorzystywali laserowe urządzenie pomiarowe TruCam LTI 20/20. Przypominamy, że jedną z zalet urządzenia jest fakt, iż podczas pomiaru prędkości wykonywane jest zdjęcie z dokładnym wskazaniem mierzonego pojazdu. Eliminuje to wątpliwości co do tego, który samochód był przedmiotem pomiaru. TruCam może ustawiać zbliżenie i ostrość na aktualnie mierzony pojazd i utrzymywać optymalne warunki zapisu video w trakcie całego cyklu pomiaru. W rezultacie zapisany zostaje dowód każdego zarejestrowanego wykroczenia.

Jutro poznamy nazwę, pod jaką w sezonie 2019 będzie startował w PGE Ekstralidze Włókniarz Częstochowa. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej klub ogłosi tegorocznego sponsora tytularnego, strategicznego oraz sponsora Areny Częstochowa. Dzisiaj natomiast poznaliśmy pełny terminarz PGE Ekstraligi.

Wiadomo już, że biało-zieloni zainaugurują sezon w piątek, 5 kwietnia meczem u siebie ze Stalą Gorzów. Równo tydzień później, 12 kwietnia „Lwy”  pojadą do Grudziądza, gdzie zmierzą się z tamtejszym GKM-em. Terminarz PGE Ekstraligi ogłoszono dzisiaj, w przeddzień konferencji prasowej, którą klub zwołał, by ogłosić nazwy głównych sponsorów w sezonie 2019. Po godz. 11 będziemy już znali sponsora tytularnego, strategicznego, oraz nazwę stadionu przy ul. Olsztyńskiej, na którym ścigają się biało-zieloni.

 

Terminarz PGE Ekstraligi:

1. kolejka
Włókniarz Częstochowa – Cash Broker Stal Gorzów (piątek 5 kwietnia, Eleven)
Falubaz Zielona Góra – Get Well Toruń (piątek 5 kwietnia, Eleven)
Speed Car Motor Lublin – MRGARDEN GKM Grudziądz (niedziela 7 kwietnia, nSport+)
Fogo Unia Leszno – Betard Sparta Wrocław (niedziela 7 kwietnia, nSport+)

2. kolejka
MRGARDEN GKM Grudziądz – Włókniarz Częstochowa (piątek 12 kwietnia, Eleven)
Cash Broker Stal Gorzów – Speed Car Motor Lublin (piątek 12 kwietnia, Eleven)
Betard Sparta Wrocław – Falubaz Zielona Góra (niedziela 14 kwietnia, nSport+)
Get Well Toruń – Fogo Unia Leszno (niedziela 14 kwietnia, nSport+)

3. kolejka
Włókniarz Częstochowa – Speed Car Motor Lublin (piątek 26 kwietnia, Eleven)
Falubaz Zielona Góra – MRGARDEN GKM Grudziądz (piątek 26 kwietnia, Eleven)
Fogo Unia Leszno – Cash Broker Stal Gorzów (niedziela 28 kwietnia, nSport+)
Betard Sparta Wrocław – Get Well Toruń (niedziela 28 kwietnia, nSport+)

4. kolejka
Speed Car Motor Lublin – Fogo Unia Leszno (piątek 3 maja, Eleven)
MRGARDEN GKM Grudziądz – Betard Sparta Wrocław (piątek 3 maja, Eleven)
Get Well Toruń – Włókniarz Częstochowa (niedziela 5 maja, nSport+)
Cash Broker Stal Gorzów – Falubaz Zielona Góra (niedziela 5 maja, nSport+)

5. kolejka
Betard Sparta Wrocław – Cash Broker Stal Gorzów (piątek 10 maja, Eleven)
Falubaz Zielona Góra – Speed Car Motor Lublin (piątek 10 maja, Eleven)
MRGARDEN GKM Grudziądz – Get Well Toruń (niedziela 12 maja, nSport+)
Włókniarz Częstochowa – Fogo Unia Leszno (niedziela 12 maja, nSport+)

6. kolejka
Speed Car Motor Lublin – Get Well Toruń (piątek 24 maja, Eleven)
Cash Broker Stal Gorzów – MRGARDEN GKM Grudziądz (piątek 24 maja, Eleven)
Fogo Unia Leszno – Falubaz Zielona Góra (niedziela 26 maja, nSport+)
Włókniarz Częstochowa – Betard Sparta Wrocław (niedziela 26 maja, nSport+)

7. kolejka
Betard Sparta Wrocław – Speed Car Motor Lublin (piątek 31 maja, Eleven)
Get Well Toruń – Cash Broker Stal Gorzów (piątek 31 maja, Eleven)
Falubaz Zielona Góra – Włókniarz Częstochowa (niedziela 2 czerwca, nSport+)
MRGARDEN GKM Grudziądz – Fogo Unia Leszno (niedziela 2 czerwca, nSport+)

8. kolejka
Speed Car Motor Lublin – Betard Sparta Wrocław (piątek 7 czerwca, Eleven)
Fogo Unia Leszno – MRGARDEN GKM Grudziądz (piątek 7 czerwca, Eleven)
Włókniarz Częstochowa – Falubaz Zielona Góra (niedziela 9 czerwca, nSport+)
Cash Broker Stal Gorzów – Get Well Toruń (niedziela 9 czerwca, nSport+)

9. kolejka
Betard Sparta Wrocław – Włókniarz Częstochowa (piątek 21 czerwca, Eleven)
Get Well Toruń – Speed Car Motor Lublin (piątek 21 czerwca, Eleven)
MRGARDEN GKM Grudziądz – Cash Broker Stal Gorzów (niedziela 23 czerwca, nSport+)
Falubaz Zielona Góra – Fogo Unia Leszno (niedziela 23 czerwca, nSport+)

10. kolejka
Get Well Toruń – MRGARDEN GKM Gurdziądz (piątek 28 czerwca, Eleven)
Speed Car Motor Lublin – Falubaz Zielona Góra (piątek 28 czerwca, Eleven)
Fogo Unia Leszno – Włókniarz Częstochowa (niedziela 30 czerwca, nSport+)
Cash Broker Stal Gorzów – Betard Sparta Wrocław (niedziela 30 czerwca, nSport+)

11. kolejka
Betard Sparta Wrocław – MRGARDEN GKM Grudziądz (piątek 26 lipca, Eleven)
Fogo Unia Leszno – Speed Car Motor Lublin (piątek 26 lipca, Eleven)
Włókniarz Częstochowa – Get Well Toruń (niedziela 28 lipca, nSport+)
Falubaz Zielona Góra – Cash Broker Stal Gorzów (niedziela 28 lipca, nSport+)

12. kolejka
Speed Car Motor Lublin – Włókniarz Częstochowa (piątek 2 sierpnia, Eleven)
MRGARDEN GKM Grudziądz – Falubaz Zielona Góra (piątek 2 sierpnia, Eleven)
Get Well Toruń – Betard Sparta Wrocław (niedziela 4 sierpnia, nSport+)
Cash Broker Stal Gorzów – Fogo Unia Leszno (niedziela 4 sierpnia, nSport+)

13. kolejka
Fogo Unia Leszno – Get Well Toruń (piątek 9 sierpnia, Eleven)
Włókniarz Częstochowa – MRGARDEN GKM Grudziądz (piątek 9 sierpnia, Eleven)
Speed Car Motor Lublin – Cash Broker Stal Gorzów (niedziela 11 sierpnia, nSport+)
Falubaz Zielona Góra – Betard Sparta Wrocław (niedziela 11 sierpnia, nSport+)

14. kolejka
MRGARDEN GKM Grudziądz – Speed Car Motor Lublin (piątek 23 sierpnia, Eleven)
Cash Broker Stal Gorzów – Włókniarz Częstochowa (piątek 23 sierpnia, Eleven)
Betard Sparta Wrocław – Fogo Unia Leszno (niedziela 25 sierpnia, nSport+)
Get Well Toruń – Falubaz Zielona Góra (niedziela 25 sierpnia, nSport+)

Półfinały
1 września – niedziela (pierwsze mecze)
6 września – piątek (data rezerwowa)

8 września – niedziela (mecze rewanżowe)
13 września – piątek (data rezerwowa)

Finały
15 września – niedziela (pierwsze mecze)
20 września – piątek (data rezerwowa)

22 września – niedziela (mecze rewanżowe)
27 września – piątek (data rezerwowa)
29 września – niedziela (data rezerwowa)
6 października – niedziela (data rezerwowa)

 

 

Fot. Kamil Woldański

 

Wielkimi krokami nadchodzi Stolzle Volleyball Talents Cup Boys U-19, który w dniach 20-21 grudnia odbędzie się w Częstochowie. Udział w międzynarodowym turnieju weźmie osiem drużyn, w tym Eco-Team AZS 2020 Stolzle Częstochowa. Organizatorami imprezy są miasto Częstochowa oraz Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „Częstochowska Siatkówka”, a jego sponsorem tytularnym Stolzle Częstochowa.

W pierwszy weekend grudnia pod Jasną Górą rozgrywana była decydująca faza Klubowych Mistrzostw Świata, podczas których Hala Sportowa „Częstochowa” pękała w szwach, a kibice siatkówki mogli zobaczyć w akcji największe gwiazdy światowej siatkówki. Niespełna trzy tygodnie później do częstochowskiej hali znów zjadą się drużyny na międzynarodowy turniej, tym razem w wydaniu młodzieżowym. – Turniej z dość mocną obsadą. Chcemy promować nasze miasto, które zawsze na siatkarskiej mapie było widoczne. Trochę ostatnie czasy są słabsze dla nas, ale nie przejmujemy się, chcemy przywrócić to miejsce Częstochowie, dlatego zaprosiliśmy drużyny z zagranicy i topowe zespoły z Polski, żeby uczestniczyły z nami w tym turnieju – mówi prezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej „Częstochowska Siatkówka” Wojciech Pudo.

Udział w grudniowym turnieju weźmie osiem europejskich drużyn. Do Częstochowy zawitają dwie włoskie ekipy – Scuola Pallavollo Anderlini oraz Futura Cordenons. Stawkę drużyn spoza naszego kraju uzupełnią czeska VK Ostrava oraz słowacki COP Volley Trencin. W ostatniej chwili z udziału w turnieju musiała zrezygnować drużyna z Ukrainy – VSK MHP Vinnytsia, która z powodu sytuacji w kraju nie otrzymała zgody na przyjazd do Polski. Zespół z Ukrainy zastąpi Hemarpol Norwid Częstochowa. Ponadto w Częstochowie zagrają Trefl Gdańsk oraz MOS Wola Warszawa. W Stolzle Volleyball Talents Cup Boys U-19 wystąpią także siatkarze gospodarzy – Eco-Team AZS 2020 Stolzle Częstochowa. – Chcemy, żeby turniej na stałe wpisał się w kalendarz imprez sportowych w Częstochowie i z każdą kolejną edycją jego ranga na arenie międzynarodowej rosła – mówi Wojciech Pudo.

Turniej rozłożony jest na dwa dni. Osiem zespołów zostanie podzielonych na dwie grupy, w której znajdą się po cztery drużyny. W tej fazie rozgrywek każde spotkanie będzie trwało trzy pełne sety, a każda wygrana partia to jeden punkt do tabeli. Drugiego dnia zostaną rozegrane spotkania o miejsca 1-4 oraz 5-8. Tym razem do trzech wygranych setów.

Wszystkie spotkania turnieju zostaną rozegrane w Hali Sportowej „Częstochowa” przy ulicy Żużlowej 4.

Eco-Team AZS 2020 Stolzle Częstochowa

Częstochowski klub mimo swojej krótkiej historii może się już poszczycić złotym medalem mistrzostw Polski kadetów. Ponadto siatkarze AZS 2020 corocznie staje na podium w mistrzostwach województwa śląskiego w niemal wszystkich kategoriach wiekowych.

Scuola di Pallavolo Anderlini

Scuola di Pallavolo Anderlini to włoski klub, który szkoli obecnie około 1500 dzieci i jest jednym z największych klubów młodzieżowych we Włoszech. Ponadto zespół z Modeny będzie przebywać w Częstochowie przez 6 dni i odbędzie również wspólne treningi z siatkarzami Eco-Team AZS 2020 Stolzle Częstochowa.

COP Volley Trencin

Na grudniowe zmagania pod Jasną Górę zawita COP Volley Trencin, który jest odpowiednikiem polskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego, której siatkarze występują w młodzieżowych reprezentacjach Słowacji. Na co dzień zespół rywalizuje w najwyższej słowackiej lidze siatkówki.

A.S.D. Futura Cordenons

Udział w turnieju weźmie także druga drużyna z Włoch – A.S.D. Futura Cordenons. Włoski klub powstał 27 lat temu i jeszcze niedawno występował w Serie B. Władze klubu postanowiły jednak postawić na młodzież, gdzie Futura Volley osiąga spore sukcesy.

VK Ostrava

Kolejnym zagranicznym zespołem, który weźmie udział w Stolzle Volleyball Cup Talents Boys U-19 będzie VK Ostrava. Czesi osiągają wiele sukcesów w siatkówce młodzieżowej, a jednym z ostatnich sukcesów czeskiej drużyny jest brązowy medal mistrzostw Czech juniorów.

MOS WOLA Warszawa

W grudniu do Częstochowy zawita również najbardziej znany i utytułowany młodzieżowy klub w Polsce, który w swojej historii zdobył już 24 medale mistrzostw Polski, a wychowankami MOS WOLA są tacy siatkarze jak Zbigniew Bartman, Grzegorz Łomacz, Fabian Drzyzga czy Damian Wojtaszek.

Trefl Gdańsk

Drugi  krajowy zespół pod Jasną Górę przyjedzie z województwa pomorskiego, a będą to siatkarze Trefla Gdańsk. Gdańszczanie od kilku sezonów zawsze dopływa do turnieju finałowego juniorów, a ostatni srebrny medal zdobyli w sezonie 2014/2015.

Hemarpol Norwid Częstochowa

Turniejową stawkę zamyka drugi częstochowski zespół. Klub z Częstochowy w swojej historii również może poszczycić się medalami mistrzostw Polski oraz mistrzostw województwa śląskiego. Częstochowski klub słynął głównie z drużyn młodzieżowych, lecz w ostatnich sezonach próbuje także swoich sił na zapleczu PlusLigi.

 

 

 


 

 

 

 

W Hali Widowiskowo – Sportowej „Polonia” w Częstochowie odbyła się XVIII „Paraolimpiada – Konkurs Gier i Zabaw Ruchowych” dla dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i dla placówek zajmujących się kształceniem specjalnym, przedszkoli i szkół integracyjnych.

Celem głównym „Paraolimpiady” jest szeroko rozumiana integracja z osobami niepełnosprawnymi, zachęcanie do uprawiania sportu jako doskonałej formy rehabilitacji i terapii, budowanie motywacji do podejmowania trudu i wysiłku dla poprawy własnej sprawności ruchowej, samooceny i pełnoprawne uczestnictwo niepełnosprawnych w życiu społecznym. W imprezie uczestniczyło 13 w/w placówek oświatowych, przedstawiciele Urzędu Miasta, dyrektorzy szkół i przedszkoli. Gośćmi specjalnymi byli:
  • LKS „Gol – Start” Częstochowa. Prezes Robert Nowakowski z Przemkiem Drąg – niedowidzącym sportowcem reprezentującym Kadrę Narodową Osób Niepełnosprawnych w pływaniu od 2017r.
  • LKS „GOL-START” Częstochowa zajmuje się planowaniem i organizowaniem życia sportowego, rekreacyjnego, turystycznego, kulturalnego i rehabilitacji swoich członków oraz pomocą charytatywną ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych ( z dysfunkcją ruchu, po porażeniu mózgowym, amputacji, zaniku lub utracie wzroku).
  • AZS 2020 Częstochowa (pokaz umiejętności siatkarskich)
  • Licencjonowany trener zumby Katarzyna Ligęza
Sponsorami imprezy były firmy „Hegelman Transporte Sp. Z o.o. , Zakład Cukierniczo –Piekarniczy „Arto”, „Alex – Pol, „Frank – Cars”, Firma „Anoda”, „Maspex”, studio fryzjerskie NEO. Wszystkie dzieci  otrzymały medale, dyplomy i nagrody.
Dzieci brały udział w różnego rodzaju konkurencjach sportowych, rywalizowały o jak najlepsze wyniki, przełamywały własne bariery i ograniczenia. Pozytywna energia tej imprezy wyzwoliła radość, uśmiech na twarzach dzieci i dała motywację do wytężonej pracy nad sobą. Mottem przewodnim imprezy były hasła „Możesz zrobić wszystko, co chcesz jeśli tylko trzymasz się tego celu wystarczająco długo” – Helen Keller i „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – Janusz Korczak.

Waldemar Deska