Informacje z Częstochowy i okolic

W Częstochowie od poniedziałku będzie działać bezpłatna wypożyczalnia sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego. Będą mogły korzystać z niej osoby z niepełnosprawnością, ale także ci, którzy mają czasowe problemy zdrowotne, np. po wyjściu ze szpitala, złamaniu nogi.

Wypożyczenie jest bezpłatne (jedynie za zwrotną kaucją), a skorzystać można będzie m.in. z wózków inwalidzkich, balkoników, kul oraz specjalistycznego łóżka sterowanego pilotem.

Wypożyczalnia będzie działać w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a skorzystać z niej mogą osoby zamieszkałe na terenie Częstochowy – z niepełnosprawnością oraz wszyscy, którzy z różnych losowych powodów czasowo utracili pełną sprawność.

Wypożyczenie jest czasowe – maksymalnie pół roku, z możliwością przedłużenia. W ciągu tych kilku miesięcy, zainteresowane osoby będą w stanie bez pośpiechu zorganizować własny sprzęt, a nawet uzyskać dofinansowania na jego zakup. Pomoc w uzyskaniu takiego dofinansowania zapewnią pracownicy częstochowskiego MOPS.

Nie ma ograniczeń wiekowych, nie są też istotne dochody osoby wypożyczającej.

Ilość sprzętu jest ograniczona, dlatego możliwość wypożyczenia będzie zależała od tego, czy będzie dostępny w danym momencie. Wnioski będą do pobrania na stronie www.mops.czestochowa.pl

Można je będzie składać w dwóch lokalizacjach MOPS, w:

Kancelarii, przy ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 2,
Sekcji Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością, przy al. Niepodległości 20/22 (tutaj będą też udzielane wszelkie informacje dotyczące wypożyczalni.
Można również zadzwonić – tel. 34 363 18 19 lub 34 372 42 16.

Uwaga! MOPS przyjmuje także używany sprzęt ortopedyczny i rehabilitacyjny. Jeśli ktoś dysponuje takimi akcesoriami w dobrym stanie i chciałby pomóc osobom potrzebującym – może przekazać go do wypożyczalni i poszerzyć w ten sposób jej ofertę. Dzięki temu każdy będzie mógł w razie potrzeby znaleźć tam właściwy sprzęt.

 

Inf. Prasowa

W czwartek i piątek, 18 i 19 października w Hali Częstochowa odbędą się Senioralia, których tegoroczną gwiazdą będzie Maryla Rodowicz. W związku z imprezą zostanie uruchomiona bezpłatna linia specjalna dla seniorek i seniorów oznaczona nr 90, ponadto ze względu na bardzo duże zainteresowanie Senioraliami, 16.10 zostanie uruchomiona sprzedaż dodatkowych biletów.

W czwartek i piątek 18 i 19 października 2018 roku uruchamiają bezpłatną linię specjalną oznaczoną nr 90, która będzie kursować w relacji STRADOM-DWORZEC PKP – HALA CZĘSTOCHOWA ulicami Pułaskiego, 1 Maja, Wolności, Sobieskiego, ponownie Pułaskiego, Popiełuszki, aleją Jana Pawła II, Kościuszki, aleją NMP, Mirowską, Faradaya, Olsztyńską i Żużlową. (schemat w załączeniu)

Linia będzie kursować wg rozkładów dostępnych na stronie internetowej MZDiT i na słupkach przystankowych.

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie Senioraliami (organizowanymi w Hali Sportowej Częstochowa przy ul. Żużlowej) jutro tj. 16.10 zostanie uruchomiona sprzedaż dodatkowych biletów – uwaga – z miejscami w bocznych sektorach.
Bilety będzie można nabyć tylko w dwóch miejskich instytucjach: Miejskim Domu Kultury przy ul. Łukasińskiego oraz w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” przy ul. Dąbrowskiego.

Prawie 1700 zdarzeń ujawniono w tym roku dzięki miejskiemu monitoringowi. W systemie jest już ponad 80 kamer, a wkrótce zaczną działać 4 kolejne.

Miejski monitoring wizyjny Częstochowy stale przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa oraz porządku publicznego na terenie miasta. W 2018 roku miejskie kamery ujawniły już prawie 1700 zdarzeń zakończonych w większości interwencją strażników miejskich. W całym poprzednim roku operatorzy ujawnili 2385 zdarzeń, podczas których interweniowała Straż Miejska i inne służby.

Kolejne 4 punkty kamerowe zostaną zainstalowane przy ul. Orkana. Jeśli nie będzie niespodziewanych przeszkód, zaczną pracować jeszcze w październiku. Następne 6 kamer ma powstać przy Promenadzie Śródmiejskiej, której budowa właśnie się rozpoczyna.

Pierwsze miejskie kamery na terenie Częstochowy pojawiły się w 2009 roku. Na początku było ich 18. Największa rozbudowa miejskiego monitoringu – dzięki środkom UE – miała miejsce w grudniu 2013 roku. Wówczas na ulicach Częstochowy pojawiło się kolejnych 48 kamer.

Później miejskie kamery zainstalowano też w dzielnicy Tysiąclecie: w rejonie ul. Dekabrystów oraz w przejściu podziemnym pod aleją Armii Krajowej w okolicy Hali Polonia. Ostatnia rozbudowa miała miejsce w grudniu 2017 roku – przy alei Wyzwolenia w dzielnicy Północ zainstalowano z miejskiego budżetu 8 nowych kamer. O kolejne 2 kamery miejski monitoring rozrósł się w rejonie ul. Szymanowskiego (sfinansowano je z budżetu obywatelskiego). Obecnie miejski monitoring składa się z 81 kamer.

Częstochowski monitoring wizyjny stanowi obecnie rozpoznawalną markę wśród polskich systemów monitoringu w przestrzeni publicznej. Przyjęte rozwiązania w zakresie organizacji nadzoru, jak i współpracy z innymi podmiotami doczekały się np. bardzo pozytywnej recenzji w ogólnopolskim periodyku branżowym „Systemy Alarmowe”. Doświadczenia częstochowskiego monitoringu, m.in. w kontekście zabezpieczania Światowych Dni Młodzieży, były także tematem materiału opublikowanego w kwartalniku policyjnym. Częstochowska Straż Miejska obsługująca system monitoringu jest prekursorem wielu naśladowanych w Polsce rozwiązań organizacyjnych, a także współorganizatorem międzynarodowych konferencji „Miasto Monitorowane”. Od 2012 roku konferencja przyciąga przedstawicieli wielu samorządów, którzy przyjeżdżają także do Częstochowy podpatrywać nasze rozwiązania oraz zapraszają do siebie częstochowskich strażników na prelekcje dotyczące organizacji i prowadzenia monitoringu.

 

 

W czwartek, 11 października, minęło dokładnie 51 lat od śmierci Haliny Poświatowskiej. W związku z rocznicą, na jej rodzinnym grobowcu na cmentarzu św. Rocha złożono kwiaty i zapalono znicze.

Halina Poświatowska zmarła w 1967 roku w Warszawie. Na częstochowskim cmentarzu spoczywa wraz z mężem Adolfem i członkami najbliższej rodziny. 11 października kwiaty na grobie poetki w imieniu władz miasta złożyła Magdalena Woch, zastępca Naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy.

Częstochowa nie zapomina o związanej przed laty z naszym miastem poetce. W jej domu rodzinnym, przy ul. Jasnogórskiej 23 działa Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej, ze stałą ekspozycją poświęconą jej życiu i twórczości literackiej. W Szkole Podstawowej nr 8 jej imienia znajduje się izba pamięci poetki z jej pomnikiem wykonanym w naturalnych rozmiarach z żywicy przez częstochowskiego rzeźbiarza Szymona Wypycha. W III Alei Najświętszej Maryi Panny stoi ławeczka z Haliną Poświatowską (oraz jej kotem), a na Tysiącleciu poetka ma swoją ulicę.

Halina Poświatowska to jednak przede wszystkim poezja. W maju na Placu Biegańskiego odbyło się multimedialne widowisko zatytułowane „Puls” podczas którego teksty Poświatowskiej przypomnieli Wojciech Waglewski, Skubas, Eldo, Brodka, Renata Przemyk, Natalia Sikora, Emose Uhunmwangho i zespół ,,Jarzębina”. Towarzyszyła im doborowa kompania z Bristolu, z odpowiedzialnym za muzyczną całość Jamesem Mortonem i znanym z występów z Massive Attack Angelo Bruschinim.
Wiersze Poświatowskiej, śpiewane przez wchodzące kolejno na scenę osobowości polskiej sceny muzycznej, przeplatały się z narracją opartą na autobiograficznej książce poetki ,,Opowieść dla przyjaciela”, projekcjami video – tzw. mappingiem, akrobacjami tancerzy na szarfach oraz choreografią w wykonaniu aktorek i aktorów Wrocławskiego Teatru Tańca.
Scenariusz koncertu, który na Placu Biegańskiego zgromadził tłumy stworzył wrocławski duet „Generalnie Smakowicie”, czyli Marzena Kopczyńska-Urlich i Michał Gawlicz, którzy całość również wyreżyserowali.

 

 

UM Częstochowa

 

Policjanci, patrolując nocą ulice Poraja, zostali powiadomieni o pożarze jednego z budynków. Mundurowi z Koziegłów, nie czekając na przyjazd strażaków, sami podjęli akcję ratunkową.

Dyżurny myszkowskiej komendy został powiadomiony o pożarze budynków w Poraju. Na miejsce od razu skierował policyjne patrole. W kilka minut, jako pierwsi, jeszcze przed przyjazdem strażaków, zjawili się policjanci z Koziegłów. Zastali tam trzy płonące budynki. Po krótkiej ocenie zastanej sytuacji podjęli decyzję o natychmiastowym działaniu ratunkowym. Po upewnieniu się, że w budynkach nie znajdują się już żadne osoby, w pierwszej kolejności zaczęli ratować zwierzęta domowe. Następnie pomogli wyciągnąć samochód, który stał w przybudówce. Stróże prawa wynieśli również na zewnątrz przedmioty gospodarstwa domowego. Sytuacja była bardzo niebezpieczna, gdyż wiatr szybko przenosił płomienie na sąsiednie budynki. Aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się ognia, mundurowi przy pomocy wiader z wodą podjęli też akcję gaśniczą w miejscu, w którym doszło do pożaru i kontynuowali aż ją do przyjazdu straży pożarnej.

Oprócz dużych strat materialnych, na szczęście nikomu nic się nie stało.

Częstochowskie MPK zaprezentowało nowe narzędzie, dzięki któremu pasażerowie posiadający urządzenia z dostępem do internetu, mogą śledzić interesujące ich linie, znajdujące się na nich pojazdy i czas oczekiwania na poszczególnych przystankach.

Live MPK daje możliwość sprawniejszego zaplanowania i przemieszczania  się po mieście środkami komunikacji, pozwala także podjąć właściwką decyzję dotyczącą wyboru właściwego przystanku i oczekiwania na autobus. Aplikacja wyprzedza nieco instalację Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, który w postaci 50 tablic z wyświetlaczami zostanie zamontowany przy najważniejszych przystankach autobusowych i tramwajowych w Częstochowie. W ramach tego systemu dostęp do lepszej, aktualnej informacji o ruchu autobusów na danym przystanku będąmiećjużwszyscy oczekujący na nim pasażerowie. Wszystkie te działania wpisane są w miejski program Teraz Lepsza Komunikacja. Live MPK dostępne jest pod adresem: live.mpk.czest.pl

Aplikacja pozwala pasażerowi:
-sprawdzić najbliższe odjazdy z przystanku, na którym się znajduje;
-śledzić pozycję (wg GPS) pojazdu na mapie;
-sprawdzić, jakim typem taboru jest lub będzie realizowany kurs (marka, model oraz wyposażenie pojazdu, takie jak np: biletomat);
– uzyskać informacje o możliwych odchyleniach od rozkładu (czy autobus/tramwaj jest opóźniony);
– sprawdzić rozkład kursów dla wybranej linii.

W przyszłości pojawiać się będą komunikaty przekazywane przez dyspozytora, informujące o utrudnieniach na drogach, takich jak kolizje lub korki. Już wkrótce na wiatach przystankowych mają się pojawić kody QR, po zeskanowaniu których pasażer zostanie bezpośrednio przekierowany na stronę Live MPK – do widoku najbliższych odjazdów z przystanku, na którym się znajduje.System charakteryzuje się aktualizacją danych w czasie rzeczywistym, co w praktyce oznacza, że pasażer może śledzić na żywo aktualną sytuację na drogach.

Ponadto aby pomóc w korzystaniu z komunikacji miejskiej osobom niedowidzącym i niewidomym, tablice na przystankach wyposażone będą w głosowe zapowiedzi o najbliższych odjazdach uruchamianych za pomocą przycisku znajdującego się na słupie tablicy lub zdalnie, za pomocą pilota. W ramach projektu zostanie zakupionych 1000 pilotów, które zostaną przekazane osobom niedowidzącym i niewidomym, którzy są mieszkańcami Częstochowy.

47 tablic zostanie zamontowanych na terenie całego miasta (głównie w centrum), natomiast 3 – przy nowych węzłach przesiadkowych, które będą wkrótce budowane przy częstochowskich dworcach (w sumie w ramach zamówienia powstanie 50 sztuk tablic).System będzie otwarty i przygotowany do dalszej rozbudowy oraz potencjalnego zwiększenia liczby tablic – na kolejnych przystankach MPK.Postępowanie przetargowe na realizację zadania jest w toku, otwarcie ofert na wdrożenie SDiP nastąpi 18 października 2018 r.

Policjanci zwalczający przestępczość wśród nieletnich zatrzymali nieletniego, który kilka godzin wcześniej uciekł z placówki. Młodzieniec został zatrzymany w rejonie dworca PKP w dzielnicy Nowa Wieś. Jeszcze tego samego dnia 17-latek trafił do ośrodka, z której uciekł.

Wczoraj przed południem policjanci zajmujący się przestępczością wśród nieletnich, otrzymali informację, że w rejonie dzielnicy Nowa Wieś spaceruje młody chłopak, który najprawdopodobniej jest poszukiwany. Stróże prawa od razu zjawili się na miejscu i zauważyli, że na peronie dworca PKP stoi młody chłopak. Na widok policjantów młodzieniec zaczął uciekać. Policjanci podjęli za nim pościg i już po chwili zatrzymali go i doprowadzili do komendy. Okazało się, że kilka godzin wcześniej 17-latek samowolnie opuścił Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Herbach. Jeszcze wczoraj chłopak wrócił z powrotem do placówki.

Między innymi zadrzewiona aleja, otoczony ,,zielonym pierścieniem” plac rekreacyjny, a także amfiteatr powstanie na terenie dawnego „Węglobkoku”. Inwestycja pochłonie prawie 6 mln zł. Jej zakończenie planowane jest na sierpień 2020r.

Część obszaru pod inwestycję – czyli dawnych terenów składowych ,,Węglobloku” – funkcjonuje obecnie jako ,,dziki” parking. Przed rozpoczęciem prac konieczna będzie m.in. rozbiórka dwóch budynków gospodarczych, ogrodzeń oraz pozostałości zabudowy. Zdemontowane zostaną też schody terenowe, nieczynny maszt oświetleniowy oraz odcinek nieczynnego kanału sanitarnego. Trzeba będzie też usunąć istniejące nawierzchnie wraz z umieszczonymi w nich elementami infrastruktury.

Pierwszy etap inwestycji obejmie uporządkowanie terenu, wytyczenie i utwardzenie traktów pieszych oraz przygotowanie miejsc do wypoczynku. Głównym elementem kompozycyjnym zasadniczego etapu inwestycji będzie aleja dla pieszych, biegnąca w kierunku wschód-zachód przez cały teren. Aleja połączy plac wejściowy (z bramą w formie pergoli) z placem centralnym, będącym wielofunkcyjnym terenem sportowym z urządzeniami do ćwiczeń typu street workout.Na pokrytym bezpieczną nawierzchnią placu centralnym znajdą się też elementy małej architektury – stojaki na rowery, ławki, kosze na śmieci, latarnie oraz monitoring wizyjny. Od strony północno-zachodniej i południowo-wschodniej plac odgrodzą od sąsiednich działek ogrodzenia gabionowe. Plac wejściowy i centralny okolą murki oporowe; powstanie też brama wejściowa w formie pergoli. W południowej części placu centralnego znajdzie się przestrzeń z miejscami do siedzenia w formie amfiteatru, zachęcająca do spotkań w plenerze. Cały plac otoczy rodzaj „zielonego pierścienia” – skarpy, która ograniczy uciążliwość odgłosów z pobliskiej arterii komunikacyjnej.

Projekt zakłada znaczne zmiany w obecnym ukształtowaniu terenu – tak aby nawiązywał do poziomów otoczenia i rozwiązań przedłużenia alei Bohaterów Monte Cassino do ul. Śląskiej. W środkowej części placu centralnego – tam, gdzie znajdą się urządzenia rekreacyjne – grunt będzie wymieniony i odwodniony. Dzięki nowym nasadzeniom zieleni teren zyska ład kompozycyjny, którego obecnie tam brakuje. Zakres inwestycji obejmie też budowę instalacji elektrycznej oraz oświetlenia i elementów miejskiego monitoringu (wraz z kanałem teletechnicznym), a także kanalizacji deszczowej. Wody opadowe prowadzone będą powierzchniowo w kierunku terenów zielonych. Obsługa komunikacyjna Promenady Śródmiejskiej ma się odbywać istniejącym zjazdem z alei Wolności – właśnie z tej drogi będą korzystać obsługujące ją pojazdy. Parkowanie samochodów w obrębie samej Promenady nie będzie możliwe. Będą za to postoje dla rowerów – znajdą się w bezpośrednim sąsiedztwie tras rowerowych.

Zakończenie obecnego etapu inwestycji planowane jest na koniec sierpnia 2020 roku, choć wykonawca nie wyklucza wcześniejszej finalizacji prac. Koszt robót to blisko 5,9 mln zł. Pozostała część kosztów obejmuje opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej (niecałe 37 tys. zł) oraz nadzór inwestorski (około 65 tys. zł).

Budowa Promenady Śródmiejskiej to największa – choć nie jedyna w ostatnim czasie – inwestycja służąca poszerzaniu obszarów zieleni w Częstochowie. Przy ul. Żareckiej na Rakowie – dzięki wsparciu finansowemu ZGM TBS – powstał pierwszy w mieście park kieszonkowy, a plac Biegańskiego wzbogacił się o aneks, który ma zachować swój ,,zielony” charakter przez cały rok. Miasto realizuje również zagospodarowanie otoczenia ul. Perepeczki, niedawno odzyskało też dla miasta i lokalnej społeczności park na Parkitce. Kilka nowych zielonych aneksów powstaje też aktualnie na terenach miejskich staraniem Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa UM oraz ZGM TBS.

 

Inf. Prasowa

W poniedziałek, 8 października, po Częstochowie kursował zabytkowy tramwaj promujący budżet obywatelski. Głosowanie do tegorocznej edycji ruszy 22 października.

Tramwaj nr 105, wyjechał o 13.00 z zajezdni przy al. Niepodległości w kierunku Północy i do godz. 17.00 kursował od pętli przy ul. Fieldorfa-Nila do pętli przy stadionie Rakowa.

Podczas bezpłatnego przejazdu, uczestnicy akcji – m.in. prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk – rozdawali materiały informacyjne, gadżety promocyjne oraz słodkie upominki.

Celem akcji było zachęcenie mieszkanek i mieszkańców do głosowania na zadania zgłoszone w budżecie obywatelskim, co pozwala w sposób bezpośredni wpływać na to, jak zmienia się Częstochowa.

Przypominamy, że 22 października rozpocznie się głosowanie do V edycji budżetu obywatelskiego. Tym razem głos można oddać na cztery sposoby: przez internet, w mobilnym punkcie do głosowania, w komisji do głosowania lub w miejscu zamieszkania.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego SA świętowało dziewięćdziesięciolecie swojej działalności.

W uroczystości, która odbyła się w Filhramonii Częstochowskiej oprócz zarządu i pracowników częstochowskich wodociągów, uczestniczyli częstochowscy parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich. Zgromadzeni obejrzeli film prezentujący historię i rozwój przedsiębiorstwa, po czym najbardziej zasłużeni pracownicy odebrali medale i wyróżnienia za długoletnią pracę.

Wodociągi Częstochowskie po raz pierwszy doprowadziły czystą wodę do klientów w roku 1928. Od 90 lat przedsiębiorstwo jest obecne w przestrzeni miejskiej w sensie urbanistycznym i społecznym. Na przestrzeni dekad budowano kolejne obiekty inżynierskie, sieć doprowadzono do coraz odleglejszych miejsc, wdrożono szereg nowych technologii i rozwiązań technicznych. Zakład się rozbudowywał i rozwijał, a współpracując z samorządami, instytucjami naukowymi, ośrodkami kultury czy szkołami, zaczął funkcjonować w życiu regionu. Prowadząc szerokie działania oświatowe, ekologiczne i społeczne Wodociągi promują zdrowy tryb życia, w tym picie wody z kranu. Obecnie spółka zaopatruje w wodę ponad 330 tys. odbiorców: z Częstochowy, Kłobucka, Blachowni i okolic. Organem właścicielskim Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji jest Związek Komunalny Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji, który tworzy 10 gmin: Częstochowa, Kłobuck, Blachownia, Mykanów, Olsztyn, Mstów, Konopiska, Poczesna, Rędziny i Miedźno. Sieć wodociągowa liczy niemal 2,5 tys. kilometrów, co czyni ją drugą (po Warszawie) najdłuższą siecią w Polsce.