Informacje z Częstochowy i okolic

Kończy się renowacja Parku Lisiniec.  Strefa wypoczynku Adriatyk jest już niemal gotowa na przyjęcie wypoczywających, na których czeka wydzielone kąpielisko, plaża z morskim piaskiem oraz szereg innych atrakcji.


Budowa strefy wypoczynku przy zbiorniku Adriatyk to kolejny etap kompleksowej rewitalizacji lisinieckiego parku. W ramach inwestycji na miejscu powstała większa plaża z piaskiem przywiezionym z Łeby. Jest też nowe nabrzeże, pomosty wodne, kładka nad kanałem łączącym zbiornik Adriatyk ze zbiornikiem Bałtyk, wieża ratownicza, nowe ciągi piesze, ścieżki rowerowe, parking od strony ul. Toruńskiej/Wałowej i elementy małej architektury. Na terenie kompleksu posadzono nowe krzewy oraz ponad sto drzew, wśród których dominuje japońska wiśnia piłkowana „Kikushidare-zakura” – uznawana za jedną z najpiękniejszych roślin ozdobnych. Całość jest oświetlona i objęta monitoringiem. Na terenie kompleksu znajduje się też pawilon plażowy z tarasem widokowym, pomieszczeniami higieniczno-sanitarnymi oraz zapleczem gastronomicznym. Jeszcze przed rozpoczęciem okresu wakacyjnego zacznie tam funkcjonować wypożyczalnia sprzętu plażowego, a także bar i restauracja. Zarządzający kompleksem Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie podpisał umowę na dzierżawę pawilonu na okres maksymalnie 36 miesięcy.
23 kwietnia zrewitalizowany obiekt odwiedził prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Z odpowiedzialnymi za budowę i funkcjonowanie parku rozmawiał o możliwościach optymalnego wykorzystania potencjału nowego kompleksu.


Prace nad rewitalizacją Parku Lisiniec rozpoczęły się w 2013 roku, kiedy na miejscu uporządkowano zieleń. W 2014 wybudowano pierwsze ścieżki spacerowe, ustawiono ławki i kosze. Od 2015 roku na terenie obiektu (przy zbiorniku Bałtyk) zaczęła funkcjonować wypożyczalnia sprzętu pływającego MOSiR. Wtedy też urządzono plażę nad Adriatykiem. Powstał też m.in. skate park (od strony ul. św. Jadwigi), plac zabaw dla dzieci i stół do gry w piłkarzyki (częściowo w ramach zadań budżetu obywatelskiego). W parku są też inne możliwości rekreacji, oferowane przez prywatnych najemców – działają tam m.in.: korty tenisowe i park linowy.
Obecnie Wydział Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta pracuje nad przygotowaniem dokumentacji budowlanej do kolejnego etapu rewitalizacji parku. Jest ona związana z zagospodarowaniem pozostałej części parku, wraz z otoczeniem zbiornika Bałtyk i wjazdem od strony ul. św. Jadwigi. Na ten cel w planie wydatków majątkowych budżetu miasta zapisano w tym roku 200 tys. zł.

 

UM Częstochowa

Już w najbliższy piątek (26 kwietnia) kolejne emocje żużlowe na SGP Arenie Częstochowa. Tego dnia punktualnie o godzinie 18:00 rozpocznie się bowiem pojedynek pomiędzy forBET Włókniarzem a ekipą Speed Car Motoru Lublin.

Biało-zieloni po dwóch kolejkach mają na swoim koncie remis i porażkę. W piątek 3. kolejkę PGE Ekstraligi zainaugurujemy spotkaniem z beniaminkiem, Speed Car Motorem Lublin. Poznaliśmy awizowane składy na to spotkanie.  We Włókniarzu zmian nie ma. Trener rywali w porówaniu do meczu z Gorzowem postanowił wprowadzić roszady w parach. Robert Lambert pojedzie z Dawidem Lampartem.

Awizowane składy:

Speed Car Motor Lublin
1. Mikkel Michelsen
2. Paweł Miesiąc
3. Dawid Lampart
4. Robert Lambert
5. Andreas Jonsson
6. Viktor Trofymov
7. Wiktor Lampart

forBET Włókniarz Częstochowa
9. Leon Madsen
10. Paweł Przedpełski
11. Fredrik Lindgren
12. Adrian Miedziński
13. Matej Zagar
14. Jakub Miśkowiak
15. Michał Gruchalski

Fot. Kamil Woldański

Od 1 maja przystanki WYCZERPY-OSIEDLE dla linii nr 17, 20, 25 i 82 zostaną przeniesione – informuje MZDiT.

Przystanek końcowy dla linii nr 17, 20, 25 i 82 będzie się znajdował za dotychczasową pętlą, natomiast przystanek początkowy w kierunku centrum – na wysokości Domu Pomocy Społecznej. Przystanki, zlokalizowane na terenie starej pętli manewrowej zostają zlikwidowane. To, jak informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu, efekt zmiany miejsca postoju autobusów i pętli manewrowej.  

 

Jeśli Raków wygra dzisiaj z Podbeskidziem będzie pewny awansu do LOTTO Ekstraklasy. Początek spotkania o godzinie 17:30.

Awans częstochowianie mogli zapewnić sobie jeszcze przed świętami, remis w Bytowie (2:2) i wygrana Stali Mielec z Chojniczanką Chojnice odłożył jednak fetę na później.

By móc dzisiaj cieszyć się z awansu podopieczni Marka Papszuna pokonać muszą Podbeskidzie Bielsko-Biała. Rywale z 42. punktami zajmują obecnie piąte miejsce w tabeli, a ostatnie trzy mecze obu drużyn kończyły się remisem. Możemy więc spodziewać się niezwykle emocjonującego pojedynku. Pierwszy gwizdek  o 17.30.

 

Fot. Kamil Woldański

Kłobuccy śledczy wyjaśniają szczegółowe okoliczności wypadku, do którego doszło wczoraj w Kalei. W wyniku zderzenia dwóch osobówek śmierć poniosły dwie osoby.

Do zdarzenia doszło we wtorek ok. 9:30 na drodze wojewódzkiej nr 494 w miejscowości Kalej. Jak wstępnie ustalili policjanci z kłobuckiej drogówki, kierowcajadącego od strony Częstochowy opla, podczas manewru skrętu w lewo, w ulicę Krótką, zderzył się z jadącym z przeciwka volkswagenem, który następnie uderzył w jadącą od strony Częstochowy skodę.

Niestety, na skutek tego zdarzenia śmierć poniosły dwie osoby: 79-letni kierowca oraz 66-letnia pasażerka opla. Oboje byli mieszkańcami Częstochowy. Volkswagenem kierował 41-letni mieszkaniec powiatu lublinieckiego, skodą 42-letni mieszkaniec powiatu oleskiego. Kierowcy tych pojazdów nie odnieśli obrażeń ciała. W chwili zdarzenia byli trzeźwi.

Na miejscu, pod nadzorem prokuratora, policjanci przeprowadzili oględziny z udziałem technika kryminalistyki. Teraz tragiczne zdarzenie będzie zbadane przez biegłego z zakresu rekonstrukcji przebiegu wypadków drogowych, którego opinia zostanie wykorzystana w toczącym się postępowaniu. Dodatkowo miejsce wypadku zbada zespół, w skład którego wchodzą policjanci z drogówki oraz przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Szczegółowe okoliczności tego wypadku sprawdzają śledczy z Kłobucka pod nadzorem częstochowskiego prokuratora.

32-letni mężczyzna, który w jednym z domów w centrum miasta sprzedawał narkotyki został zatrzymany przez policję. Ponadto śledczy znaleźli u niego amfetaminę, marihuanę i tabletki ecstasy. Oprócz narkotyków, mieszkaniec Częstochowy posiadał także materiały pirotechniczne, urządzenia elektroniczne do detonacji i kilkadziesiąt sztuk amunicji różnego kalibru. Decyzją sądu, najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.

Pod koniec minionego tygodnia kryminalni z Częstochowy natrafili na trop 32-letniego mieszkańca tego miasta, który w wynajmowanym domu przechowywał narkotyki i substancje wybuchowe. Policjanci znaleźli też kilka urządzeń inicjujących oraz amunicję różnego kalibru. Z uwagi na dużą ilość materiałów pirotechnicznych, na miejscu pracowali policyjni komandosi z Katowic, którzy zabezpieczyli znalezione substancje do dalszych badań. Decyzją sądu, mężczyzna spędzi najbliższe trzy miesiące w areszcie. Odpowie za handel dużymi ilościami narkotyków, posiadanie nielegalnej amunicji oraz substancji wybuchowych i urządzeń inicjujących, mogących sprowadzić niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia wielu osób. Grozi mu kara do 10 lat więzienia.

Nowe rozwiązania na interaktywnej platformie LiveMPK odpowiadają na sugestie zgłaszane przez pasażerki i pasażerów. Bezpośredni wpływ na komunikaty dotyczące utrudnień w komunikacji czy sytuacji nadzwyczajnych mają teraz także dyspozytorzy.

 

Bezpośredni wpływ na komunikaty dotyczące utrudnień w komunikacji czy sytuacji nadzwyczajnych będą mieli teraz także dyspozytorzy. Zmiany umożliwią prezentację informacji o planowanych zmianach w komunikacji oraz aktualnej sytuacji na drogach miasta. Oprócz tego, że komunikaty prezentowane są na stronie głównej LiveMPK, to wyświetlane są również w widoku podglądu odjazdów z przystanku w ramach aplikacji LiveMPK.

W praktyce oznacza to, że jeśli Miejski Zarząd Dróg i Transportu przesyła MPK komunikat z ważnymi informacjami na temat funkcjonowania danej linii, to wyświetli się on na LiveMPK w oznaczeniu wszystkich przystanków tej linii – dzięki temu wszyscy użytkownicy aplikacji z taką informacją się zapoznają. Jeśli MZDiT poinformuje MPK, że konkretny przystanek jest zawieszony, to komunikat taki pojawi się tylko w „profilu” tego przystanku.

Dzięki takim udogodnieniom dyspozytor ma dostęp do nadzoru nad komunikatami. Może w kilka sekund wysłać komunikat dotyczący utrudnień – np. o zablokowanym przejeździe, awarii trakcji czy czasowym wstrzymaniu ruchu tramwajów. Komunikat zobaczą ci, których informacja dotyczy – dyspozytor może go wysłać do profilu konkretnego przystanku na LiveMPK lub dla całej linii.

MPK czeka na kolejne sugestie na temat działania platformy LiveMPK. Dzięki temu co jakiś czas będzie ona udoskonalana zgodnie z wolą częstochowskich pasażerek i pasażerów.

UM Częstochowa

14 czerwca podczas Festiwalu Frytka OFFjazd wystąpi Mela Koteluk.

Artystka znana z zamiłowania do natury wraca po dwuletniej przerwie od koncertowania. 14 czerwca usłyszymy m.in „Melodia ulotna”, „Wolna”, „Działać bez działania”, czyli utwory, które błyskawicznie podbiły listy przebojów. Jej najnowszy album „Migawka” w całości został nagrany na poziomie 432 herców, czyli częstotliwość charakterystycznej dla dźwięków natury – szumu drzew i fal, śpiewu ptaków.

Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się 14 i 15 czerwca w Parku Lisiniec.

 

Frytka Offjazd

Częstochowska policja poszukuje 31-letniego mieszkańca Częstochowy, który 16 kwietnia  w godzinach wieczornych opuścił szpital przy ul. PCK w Częstochowie i do tej pory nie nawiązał kontaktu z bliskimi. Osoby, które widziały zaginionego lub znają miejsce jego pobytu, proszone są o przekazanie informacji dyżurnemu Komisariatu III Policji w Częstochowie pod nr tel. 34 369 15 11 lub na numer alarmowy 112.

31-letni Łukasz Skupień ma 184 cm, jest szczupłej budowy ciała ma krótkie włosy ciemny blond. W chwili zaginięcia ubrany był w szare spodnie, buty sportowe koloru czarnego z napisem „reebok”, czarny wełniany płaszcz. Na prawej ręce ma tatuaż z napisem „PRINCE”.

Gdyby strajk nauczycielski się przedłużył, w części częstochowskich szkół średnich może być kłopot ze skompletowaniem zespołów nadzorujących do maturalnych egzaminów ustnych. Na razie szkoły deklarują zakończenie klasyfikacji uczniów klas maturalnych do 24 kwietnia. Wczoraj w mieście nadal strajkowało prawie 80 miejskich szkół i przedszkoli.

 

Środa była ostatnim dniem egzaminu ósmoklasisty, które w częstochowskich szkołach odbyły się, podobnie jak egzaminy gimnazjalne, zgodnie z planem. W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi egzaminów maturalnych w kontekście trwającego strajku nauczycieli, Urząd Miasta Częstochowy zrobił rozeznanie dotyczące problemu klasyfikacji uczniów klas maturalnych oraz możliwości przeprowadzenia egzaminów dojrzałości. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez dyrektorów miejskich szkół średnich, w 7 placówkach klasyfikacja uczniów klas trzecich liceum lub czwartych technikum już została przeprowadzona, w pozostałych ma odbyć się w tym tygodniu lub najpóźniej do 24 kwietnia (środa po przerwie świątecznej).

Matury pisemne, nawet w przypadku kontynuacji obecnej sytuacji strajkowej, powinny rozpocząć się we wszystkich szkołach. Część dyrektorów zwraca jednak uwagę, że w przypadku trwania protestu nauczycieli w dotychczasowej formie, może być problem ze skompletowaniem zespołów nadzorujących do egzaminów ustnych, w tym szczególnie do egzaminów z języka obcego. Przepisy wymagają, aby te egzaminy były przeprowadzane przez egzaminatora z danego języka, a obecnie większość osób z kwalifikacjami do egzaminowania z języków obcych (a także języka polskiego), bierze udział w akcji strajkowej. Na takie możliwe zagrożenie wskazuje 14 szkół, natomiast w opinii dyrektorów 7 szkół matury – zarówno pisemne, jak i ustne – powinny się u nich odbyć, nawet w sytuacji przedłużenia się nauczycielskiego protestu. Takie deklaracje złożyły wstępnie: VI LO im. Dąbrowskiego, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Żeromskiego, Zespół Szkół im. Reymonta, Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych i Zespół Szkół Technicznych.
Do matur, zwłaszcza do egzaminów ustnych, pozostało jeszcze trochę czasu, więc na razie najpilniejszą sprawą jest wspomniana klasyfikacja tegorocznych maturzystów, która powinna zostać zakończona – zgodnie z deklaracjami szkół – do 24 kwietnia.

Nie wątpiąc w duże poczucie odpowiedzialności ze strony dyrekcji szkół i całego środowiska nauczycielskiego, należy jednocześnie mieć nadzieję, że do rozpoczęcia egzaminów dojrzałości, strona rządowa będzie w stanie zaproponować strajkującym nauczycielom satysfakcjonujące ich rozwiązanie.
Przedłużający się strajk jest trudną sytuacją dla całego środowiska oświatowego: protestujących nauczycieli, dyrektorów szkół i przedszkoli, uczniów oraz ich rodziców.
17 kwietnia w Częstochowie strajkowało ciągle ok. 1,5 tysiąca nauczycieli z 78 szkół i przedszkoli. 566 osób z różnych powodów (L4, opieka nad dzieckiem, urlopy dla poratowania zdrowia) było w szkole nieobecnych. Pozostali – łącznie 1093 osoby – nie przystąpili do strajku, nie mieli tego dnia zajęć, bądź nie pojawili się w szkole z innych przyczyn.

 

UM Częstochowa