Informacje z Częstochowy i okolic

Nawet do 5 lat więzienia grozi 50-letniemu kierowcy, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Sprawca uciekając próbował przejechać policjanta i zepchnąć z drogi policyjny motocykl. Wówczas mundurowy oddał strzały z broni służbowej. Pościg prowadzony był od miejscowości Biskupice przez Olsztyn do Odrzykonia, gdzie został zatrzymany.

Do zdarzenia doszło w niedzielę około godziny 9.00. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie pełniąc służbę na motocyklach w miejscowości Biskupice zauważyli samochód marki Dacia, który próbowali zatrzymać. Niestety kierowca zignorował policjantów i zaczął uciekać. Mundurowi niezwłocznie podjęli pościg. Pomimo wyraźnie dawanych sygnałów świetlnych oraz dźwiękowych kierowca nie zatrzymał się do kontroli i nadal kontynuował ucieczkę, łamiąc przy tym przepisy ruchu drogowego i stwarzając zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Uciekający w pewnym momencie próbował zepchnąć policyjny motocykl z drogi i przejechać policjanta. Wówczas funkcjonariusz wykorzystał broń służbową do zatrzymania kierowcy i oddał strzały. Dzięki przestrzelonym oponom możliwe było zatrzymanie mężczyzny, do którego doszło na drodze DK-46 w miejscowości Odrzykoń. Okazał się nim 50-letni mieszkaniec Częstochowy. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał ponad promil alkoholu w organizmie. 50-latek został zatrzymany i przewieziony do policyjnego aresztu. Teraz odpowie za kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu, nie zatrzymanie się do kontroli drogowej oraz czynną napaść na policjanta. Na szczęście w tym zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń.

 

KMP Częstochowa

Od 24 czerwca, ze względu na wyłączenie z obsługi pętli RAKÓW – DWORZEC PKP oraz trwające wyłączenie przystanku ESTAKADA w kierunku centrum, autobusy linii nr 34 do odwołania pojadą zmienioną trasą – informuje MZDiT.

W kierunku STARY RAKÓW – Aleja Wojska Polskiego – Aleja Pokoju – Łukasińskiego – Okrzei – STARY RAKÓW.
W kierunku centrum / GNASZYN – DOSPEL – STARY RAKÓW – Okrzei – Aleja Wojska Polskiego.
Na trasie objazdu obowiązują wszystkie przystanki pośrednie.
Po udostępnieniu przejazdu przez torowisko tramwajowe pod estakadą rakowską od strony Alei Pokoju, linia nr 34 będzie kursować przez Aleję Pokoju i ulicę Łukasińskiego do Okrzei w obu kierunkach.

IMGW w Krakowie wydało ostrzeżenie meteorologiczne dla powiatu częstochowskiego. Prognozuje się wystąpienie burz z gradem

Burzom towarzyszyć może silny wiatr do 80 km/h, opady deszczu miejscami do 30 mm, lokalnie do 50 mm oraz grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska szacowane jest na 80%. Ustąpić powinno około godz. 1.00 22.06.2019r.

Do 30 czerwca trwa nabór wniosków o przyznanie Nagród Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury.

Propozycje kandydatek i kandydatów mogą składać: instytucje kultury, szkoły artystyczne, związki i stowarzyszenia twórcze, inne organizacje i stowarzyszenia oraz osoby fizyczne.
Nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury przyznawane są raz w roku za szczególne osiągnięcia w twórczości, promocji i ochronie kultury w następujących dziedzinach: literatura i historia, muzyka i taniec, sztuki plastyczne, teatr i film, ochrona i promocja kultury. Mogą być przyznane na podstawie oceny całokształtu działalności lub za osiągnięcie o istotnym znaczeniu. Nagroda za całokształt działalności może być przyznana tej samej osobie tylko jeden raz.
Pisemne wnioski zawierające dane osobowe kandydatki/kandydata, dane o dorobku twórczym lub artystycznym, wskazanie, za jakie osiągnięcie nagroda ma być przyznana oraz uzasadnienie wyboru kandydatury należy składać w Kancelarii Urzędu Miasta pok. 3, ul. Śląska 11/13 do 30 czerwca.

Awizowane składy i zmiany, jakich dokonał Marek Cieślak przed meczem we Wrocławiu sprawiły, że zapowiada się tam niezwykle ciekawe ściganie.

Postulaty kibiców ziściły się. Ostatnia słaba postawa Mateja Zagara poskutkowała zmianami w parach Włókniarza. Wiemy już, że we Wrocławiu Słoweniec pojedzie z Adrianem Miedzińskim, a Friedrik Lindgren z juniorem. Pozostałych zmian w składach obu ekip nie ma.

Początek spotkania we Wrocławiu o 16. 15

 

Awizowane składy:

forBET Włókniarz Częstochowa
1. Leon Madsen
2. Paweł Przedpełski
3. Adrian Miedziński
4. Matej Zagar
5. Fredrik Lindgren
6. Jakub Miśkowiak
7. Michał Gruchalski

Betard Sparta Wrocław
9. Tai Woffinden
10. Jakub Jamróg
11. Vaclav Milik
12. Mac Fricke
13. Maciej Janowski
14. Przemysław Liszka
15. Maksym Drabik

Urząd Miasta Częstochowy nie kontaktuje się z mieszkankami i mieszkańcami w celu uzyskania informacji osobistych lub o posiadanych nieruchomościach za pośrednictwem poczty elektronicznej, telefonu czy też kanałów w mediach społecznościowych – brzmi komunikat magistratu. Został on wydany w związku z sygnałami o próbach wyłudzania informacji lub płatności.

Urząd Miasta nigdy nie dzwoni, aby zażądać natychmiastowej płatności przy użyciu konkretnej metody płatności, takiej jak karta debetowa i kredytowa, strona internetowa, karta podarunkowa lub przelew bankowy. Najpierw wysyła decyzję podatkową a w przypadku upływu terminu płatności – upomnienie.

Urząd Miasta Częstochowy nie pyta przez telefon o numery kart kredytowych lub debetowych czy inne poufne dane osobowe oraz nie żąda płacenia podatków i opłat lokalnych bez możliwości zadawania pytań lub odwoływania się od decyzji. Każdy podatnik jest zawsze informowany o swoich prawach.

Zwracajmy więc uwagę na fałszywe maile, udające oficjalne komunikaty, których nadawcy stosują różne zachęty do otwierania załączników wysyłanych w wiadomościach poczty elektronicznej. Pragniemy ostrzec, że takie załączniki mogą zawierać złośliwe oprogramowanie szpiegujące oraz inne wirusy i trojany, które mogą uszkodzić lub zniszczyć komputer.

Śledczy z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu pod nadzorem lublinieckiej prokuratury wyjaśniają szczegóły tragicznego wypadku, do którego doszło w poniedziałek po godzinie 19.00 w rejonie Strzebinia. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 70-letni kierujący pojazdem ciężarowym najechał na prawidłowo jadącą 67-letnią rowerzystkę. Niestety na skutek odniesionych obrażeń kobieta zmarła na miejscu.

Do zdarzenia doszło kilkanaście minut po godzinie 19.00 na drodze wojewódzkiej nr 906 pomiędzy miejscowościami Strzebiń a Bukowiec w powiecie lublinieckim. Ze wstępnych ustaleń wynika, że jadący w kierunku Strzebinia, 70-letni kierowca Volvo nie zachował bezpiecznej odległości doprowadzając do najechania na prawidłowo jadącą prawą stroną rowerzystkę. W wyniku zdarzenia mieszkanka powiatu lublinieckiego poniosła śmierć na miejscu. Podczas obsługi zdarzenia oględziny wykonywali policjanci z lublinieckiej drogówki wspólnie z technikiem kryminalistyki. Zabezpieczono również zestaw pojazdów biorący udział w wypadku, w celu przeprowadzenia badań przez biegłego z zakresu stanu technicznego pojazdów. Wszystkie okoliczności tego tragicznego wypadku będą przedmiotem śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego KPP Lubliniec pod nadzorem prokuratura.
Dodatkowo miejsce wypadku zbada specjalny zespół, w skład którego wchodzą policjanci oraz przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich.

 

KPP Lubliniec

Jak infomuje MZDiT od 24 czerwca do odwołania zostanie zawieszona pętla autobusowa Raków-Dworzec PKP przy Skwerze Junaków.

Zawieszenie obsługi pętli autobusowej Raków – Dworzec PKP przy Skwerze Junaków spowoduje następujące zmiany w komunikacji miejskiej:
Linie nr 12 i 32, jadące od Stadionu Raków, zostaną skrócone do przystanku STARY RAKÓW, z którego również będą rozpoczynać kursy w kierunku centrum.
Linia nr 34 będzie w obie strony kursować od centrum przez Wojska Polskiego, al. Pokoju, ul. Łukasińskiego i Okrzei do przystanku STARY RAKÓW (przy skrzyżowaniu z Limanowskiego).
Linia nr 38 zostanie skierowana od przystanku PZU przez
al. Niepodległości do przystanku POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH. Będzie to także przystanek początkowy dla kursów do Dźbowa.
Linia nocna nr 80 zostanie skrócona do pętli STADION RAKÓW.
Linia nr 92 (autobus za tramwaj), w przypadku kursów skróconych planowo do pętli Raków Dworzec PKP, będą one skierowane dłuższą trasą – przez al. Pokoju do przystanku DĄBIE.
Linie nr 19, 31, 35 i 36 – trasy nie ulegną zmianie, natomiast przystanek RAKÓW – DWORZEC PKP będzie zawieszony w obu kierunkach.

 

Budowa nowego bloku komunalnego na 65 mieszkań u zbiegu ulic: Sobieskiego, Pułaskiego i Focha jest już niemal na finiszu. Koszt inwestycji wyniósł 8,2 mln zł, z czego 2,6 mln zł to dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Czterokondygnacyjny blok stanął dłuższą elewacją wzdłuż ulicy Pułaskiego, choć jego adresem będzie Focha 80. Ma powierzchnię zabudowy 1 127 m², powierzchnię użytkową – 3 449 m², a kubaturę – 14 843 m³. W trzech klatkach schodowych powstało 65 mieszkań komunalnych (w tym dwa chronione), z czego 34 to mieszkania typu M-2, a 31 typu M-3. Wszystkie mieszkania na parterze budynku będą dostępne dla osób niepełnosprawnych.

W budynku zaplanowano też m.in. 3 pomieszczenia dla wózków i rowerów, a także 3 pomieszczenia techniczne. Ogrzewanie i ciepła woda użytkowa dla bloku będzie pochodzić z miejskiej sieci ciepłowniczej. Do bloku będą prowadzić dwa zjazdy. Powstaje przy nim 61 miejsc postojowych, w tym także dla kierowców niepełnosprawnych, a także oświetlenie uliczne. Pomiędzy budynkiem a parkingami, po stronie południowej zlokalizowana zostanie pochylnia dla osób niepełnosprawnych. Powstaje też plac gospodarczy oraz wiata, która pomieści sześć kontenerów na odpady. Teren wokół bloku uzyska nową zieleń w postaci krzewów liściastych i iglastych, nowe trawniki, a także ławki z oparciem oraz betonowe kosze na śmieci.

Realizacją inwestycji zajmuje się wyłonione w przetargu Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Sp. z o.o. z Mińska Mazowieckiego, które kompleksowe wykonanie stanu surowego i wykończenie budynku ,,pod klucz” powierzyło firmie ,,KABIS” z Częstochowy. Pozostali podwykonawcy to również częstochowskie firmy, m.in. Mawer, Hydrogaz, Fleur.

Roboty rozpoczęły się w lutym 2018 roku. Inwestycja ma wartość 8,2 mln zł, przy czym 2,6 mln zł dofinansowania udało się miastu zdobyć z Banku Gospodarstwa Krajowego, ze środków Funduszu Dopłat, w ramach rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego.

Stan zaawansowania prac ocenił ostatnio prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk wraz z przedstawicielami Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych UM.

Zadanie jest realizowane zgodnie z harmonogramem, więc pierwsi lokatorzy będą mogli wprowadzić się do nowych mieszkań jeszcze tego lata.

 

UM Częstochowa

Dzisiaj punktualnie o  17:00 rozpocznie się  IX runda półfinałowa Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów.

W zawodach ekipę gospodarzy, czyli Bocar Włókniarza Częstochowa, reprezentować będą: Jakub Miśkowiak, Bartłomiej Kowalski oraz Mateusz Świdnicki. Oprócz biało-zielonych w turnieju wystartują także następujące zespoły: Speedway Wanda Śląsk Świętochłowice, Wilki Krosno, Unia Tarnów, Bogdanka Motor Lublin i Lokomotiv Daugavpils.

Wstęp na zawody będzie możliwy po zakupieniu biletu w cenie 10 zł. Cena programu wyniesie natomiast 2 zł. Za darmo zmagania młodzieżowców obejrzą posiadacze całorocznych karnetów oraz dzieci do 12-go roku życia (osoby urodzone w 2007 roku i później).

Wstęp na zawody dla kibiców możliwy będzie od godziny 16:00. Otwarte będą wyłącznie bramy wejściowe od ulicy Orlik-Ruckemanna. Również od 16:00 czynna będzie główna kasa SGP Areny Częstochowa.

Awizowane składy:
Bocar Włókniarz Częstochowa
1. Jakub Miśkowiak
2. Bartłomiej Kowalski
3. Mateusz Świdnicki

Speedway Wanda Śląsk Świętochowice
4. Mateusz Pacek
5. Krystian Stefanów
6. Marcel Krzykowski

Wilki Krosno
7 Patryk Zieliński
8 Mateusz Majcher
9. Mateusz Rząsa

Unia Tarnów
10. Mateusz Cierniak
11. Dawid Rempała
12. Przemysław Konieczny

Bogdanka Motor Lublin
13. Wiktor Lampart
14. Viktor Trofymow
15. Maciej Kuromonow

Lokomotiv Daugavpils
16. Elvis Avgucevics
17. Ernests Matjusonoks
18. Artjoms Trofimovs