Informacje z Częstochowy i okolic

Do Częstochowy docierają kolejne pielgrzymki z całej Polski. Dzisiaj rano pojawili się również żołnierze z XXVI Pieszej Pielgrzymki Wojskowej na Jasną Górę. Obchody święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i obchodami Święta Wojska Polskiego odbędą się jutro.

Uroczyste wejście żołnierzy do Częstochowy zainaugurowała msza święta na Przeprośnej Górce. Następnie zebrani  pielgrzymi, kombatanci i władze miasta wyruszyli w stronę Częstochowy. Po przemarszu Aleją Najświętszej Maryi Panny dotarli do Alei Sienkiewicza, gdzie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Jutro na Jasnej Górze odbędą się główne uroczystości, związane ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i obchodami Święta Wojska Polskiego. O godzinie 11.00 odbędzie się Suma Pontyfikalna, której przewodniczył będzie abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski. Po mszy odbędzie się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. O godz. 21.00, w związku z obchodami Święta Wojska Polskiego, w Kaplicy Matki Bożej odbędzie się uroczysty Apel Jasnogórski według ceremoniału wojskowego z udziałem kompanii honorowych Wojska Polskiego oraz dowódców Polskich Sił Zbrojnych i władz miasta.

Dzięki telefonicznemu zgłoszeniu mieszkańca miasta udało się uratować psa, którego przywiązano do drzewa…

Dyżurny częstochowskiej Straży Miejskiej odebrał w niedzielę telefoniczne zgłoszenie o psie przywiązanym do drzewa. Świadek poinformował, że od kilku godzin w pobliskich krzakach słyszy szczekanie psa. Gdy poszedł sprawdzić co się dzieje, zobaczył przywiązanego czworonoga do drzewa. Dzięki czujności przechodnia strażnicy miejscy szybko oswobodzili psa i dali mu wodę. Piesek trafił do schroniska dla zwierzą przy ul. Gilowej.

Straż Miejska w Częstochowie apeluje do wszystkich osób, które rozpoznają psa, znają jego właściciela i pomogą w ustaleniu sprawcy. Informacja o zdarzeniu została przekazana też Policji. Sprawca musi liczyć się z odpowiedzialnością karną za swój czyn.

Dzisiaj rano Stal Rzeszów poinformowała o śmierci swojego żużlowca, Tomasza Jędrzejaka, który znaleziony został martwy w swoim domu.

39-letni zawodnik utożsamiany jest głównie ze Spartą Wrocław, której był wieloletnim kapitanem. Spędził tam dziesięć ostatnich sezonów w PGE Ekstralidze. Wcześniej występował m.in. we Włókniarzu Częstochowa (2000-2001), z którym zdobył juniorskie Drużynowe Mistrzstwo Polski Par Klubowych. W karierze cieszył się również z tytułu Indywidualnego  Mistrza Polski, który wywalczył w 2012 roku.

Dzisiaj rano zawodnik został znaleziony martwy w swoim domu.

 

Fot. www.wts.pl

Lublinieccy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło w nocy z piątku na sobotę na terenie dworca PKP w Lublińcu. Siedzący przy torach mężczyzna stracił równowagę i wpadł pod nadjeżdżający pociąg. Z urazem nogi trafił do szpitala.

Przed 2.00 w nocy dyżurny komendy przyjął zgłoszenie o potrąceniu człowieka przez pociąg, do którego doszło na terenie dworca PKP w Lublińcu. Skierowani na miejsce mundurowi ustalili, że poszkodowanym jest 41-letni mężczyzna. Z relacji świadków wynika, że w momencie wjazdu na początek peronu maszynista pociągu towarowego usiłował zatrzymać skład używając jednocześnie sygnału dźwiękowego. Siedzący mężczyzna zareagował dopiero po kilku sekundach. W chwili gdy próbował wstać, stracił równowagę i przewrócił się na tory. Potrącony przez nadjeżdżający pociąg doznał urazu nogi. Załoga karetki pogotowia ratunkowego przetransportowała rannego do szpitala. Z wstępnych ustaleń mundurowych wynika, że 41-latek był pod wpływem alkoholu.

KPP Lubliniec

U zbiegu ulic Sobieskiego, Pułaskiego i Focha powstaje nowy blok komunalny. Będzie tam 65 mieszkań.

Nowy, czterokondygnacyjny blok budowany jest wzdłuż ulicy Pułaskiego (z dłuższymi elewacjami skierowanymi na wschód i zachód). W trzech klatkach schodowych zmieści się 65 mieszkań komunalnych (w tym dwa chronione), z czego 34 to mieszkania typu M-2, a 31 typu M-3. W budynku będą też m.in. 3 wózkownie-rowerownie i 3 pomieszczenia techniczne. Przed blokiem pojawią się dwa zjazdy indywidualne i 61 miejsc postojowych (w tym dla kierowców niepełnosprawnych). Wykonane zostanie też nowe oświetlenie uliczne. Pomiędzy budynkiem a parkingami, po stronie południowej zlokalizowana zostanie pochylnia dla osób niepełnosprawnych. W pobliżu bloku powstanie też plac gospodarczy z przeznaczeniem na trzepak oraz wiata śmietnikowa, która pomieści sześć kontenerów. Teren wokół bloku zostanie zagospodarowany nową zielenią w postaci krzewów liściastych i iglastych. Będą też nowe trawniki, ławki z oparciem oraz okrągłe, betonowe kosze na śmieci.

Realizacją inwestycji zajmuje się wyłonione w przetargu Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Sp. z o.o. z Mińska Mazowieckiego. Roboty rozpoczęły się w lutym tego roku. Blok wraz za zagospodarowaniem terenu ma być gotowy w końcu maja przyszłego roku, obecnie finalizowane są prace związane z budową pierwszej kondygnacji.

We wtorek (7 sierpnia) plac budowy odwiedzili prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk oraz naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych UM Michał Konieczny. Zdaniem firmy wykonawczej dotychczasowe prace realizowane są zgodnie z harmonogramem inwestycji, więc w połowie przyszłego roku blok powinien być gotowy na przyjęcie pierwszych lokatorów.

20-latek i jego młodszy kolega podejrzani o brutalne pobicie zostali zatrzymani przez częstochowską policję. Ponadto w piwnicy jednego z nich prawie 40 porcji marihuany.

W niedzielę rano oficer dyżurny z komisariatu I otrzymał informację o pobiciu w Alei Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Jak ustalili śledczy, dwóch mężczyzn idących chodnikiem zostało zaatakowanych przez sprawców, którzy bili ich i kopali po całym ciele. Napastnicy uciekli z miejsca zdarzenia, ale dwóch z nich bardzo szybko zostało namierzonych i zatrzymanych. Obaj byli nietrzeźwi. W piwnicy użytkowanej przez 20-latka kryminalni znaleźli też prawie 40 porcji marihuany.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy, pozwolił na przedstawienie w Prokuraturze Rejonowej Częstochowa-Północ 18-latkowi i jego starszemu koledze zarzutów pobicia o charakterze chuligańskim i posiadania narkotyków. Wczoraj akta sprawy zostały przeanalizowane przez sąd, który zadecydował o umieszczeniu starszego z zatrzymanych na najbliższy miesiąc w tymczasowym areszcie. Wobec 18-latka zastosowane zostały natomiast środki zapobiegawcze w postaci dozoru i zakazu opuszczenia kraju. Śledczy znają już tożsamość trzeciego z podejrzanych. Trwają czynności zmierzające do jego zatrzymania.

 

Już 35 częstochowianin pojawił się na świecie dzięki miejskiemu programowi dofinansowania zabiegów in vitro.

Chłopiec urodził się pod koniec lipca. Wczoraj jego rodzice odebrali prezent w postaci wózka, który ufundowała firma Delitim, a wręczył prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Dziecko jest ostatnim w tym roku, które urodziło się w ramach miejskiego programu. Kolejne na świat przyjdą w przyszłym roku.

W 2018 roku, w ramach „Programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy” urodziło się 12 dzieci – 5 dziewczynek i 7 chłopców. W okresie od 2012 do 2017 roku przyszło szczęśliwie na świat 23 dzieci. Oznacza to, że od pierwszej edycji do chwili obecnej efektem starań rodziców i pomocy miasta – jest 35 „maluchów”. Od pierwszej edycji program wspiera częstochowska firma Deltim, która każdemu dziecku (a właściwie jego rodzicom) ofiaruje wózek typu gondola + spacerówka.

W tym roku do programu zgłosiło się ponad 50 par. Decyzją prezydenta miasta, w związku z tak dużym zainteresowaniem, udało się zwiększyć środki na jego realizację. Obecnie tegoroczny budżet projektu to 250 tys. zł (do 5 tys. zł dofinansowania na parę). 2018 r. jest pierwszym rokiem kontynuacji programu na lata 2018-2020.

Lublinieccy policjanci wyjaśniają okoliczności śmierci mężczyzny, którego ciało znaleziono w rejonie stawów w miejscowości Zborowskie. Nie wykluczone, że to pierwsza ofiara utonięcia na terenie powiatu lublinieckieg…

Nie wykluczone, że utonięcie było przyczyną śmierci 36-latka, którego zwłoki znaleziono w rejonie stawu w miejscowości Zborowskie w miniony piątek. Dokładne ustalenia dotyczące przyczyn i okoliczności tego zdarzenia, znane będą po zarządzonej przez prokuratora sekcji zwłok.

 

W piątek – 3 sierpnia spodziewajcie się utrudnień w III alei NMP. Kręcone tam będą zdjęcia do filmu „Klecha”. W związku tym nie będzie można również parkować na odcinku III alei Najświętszej Maryi Panny od ul. Kossak-Szczuckiej do posesji nr 69 i przy ul. Kossak – Szczuckiej.

„Klecha” to kinowy film fabularny w reżyserii Jacka Gwizdały, poświęcony księdzu Romanowi Kotlarzowi, który działał jako duszpasterz w Radomiu i wspierał protestujących robotników w czasie tzw. wydarzeń radomskich w czerwcu 1976 r. Był represjonowany i zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach w sierpniu 76 r.

Ksiądz Kotlarz w czasie swej posługi kapłańskiej prowadził wiele pielgrzymek z Radomia na Jasną Górę i zainscenizowane wydarzenia rozgrywające się podczas jednej z tych pielgrzymek, będą scenami tego filmu. Odtwórcą głównej roli jest Mirosław Baka.

Współproducentami filmu są m.in. Urząd Miasta Radomia, Kuria Diecezji Radomskiej i Telewizja Polska. Producentem wykonawczym jest Studio V-Film. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Zdjęcia do filmu będą kręcone 3 sierpnia (piątek) w III alei Najświętszej Maryi Panny od placu Biegańskiego w kierunku alei Sienkiewicza. Filmowcy będą obecni w alei w godzinach od 8 do 18.

Zmiany w organizacji ruchu polegają głównie na ograniczeniach w parkowaniu i ruchu na pasażu środkowym i odcinku alei NMP od pl. Biegańskiego do ul. Stryjeńskiej. Trzeba spodziewać się niewielkich utrudnień w ruchu kołowym w pobliżu planu zdjęciowego.

Ponadto – już od 2 sierpnia – nie będzie możliwe parkowanie na jezdni po obu stronach III alei NMP od ul. Kossak-Szczuckiej do posesji nr 69 i przy ul. Kossak – Szczuckiej. Jest to związane z wymogiem dopasowania planów zdjęciowych do historycznych realiów lat PRL.
Trasy autobusów MPK pozostają bez zmian.

 

UM Częstochowa

Policjanci z Częstochowy, wspólnie z prokuratorem, wyjaśniają przyczyny i okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło w Blachowni. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierująca rowerem zderzyła się kierującym fiatem sieną. Niestety, mimo reanimacji, 67-letnia kobieta poniosła śmierć na miejscu.

Oficer dyżurny otrzymał informację o zdarzeniu około 18.45. Ze wstępnych ustaleń policjantów z częstochowskiego wydziału ruchu drogowego wynika, że kierujący fiatem sieną 23-latek, wyprzedzał rowerzystkę, która w tym samym czasie podjęła próbę skrętu w lewo. Mimo reanimacji 67-latka poniosła śmierć na miejscu.

Śledczy, wspólnie z prokuratorem, ustalają przyczyny i szczegółowe okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

 

KMP Częstochowa