Informacje z Częstochowy i okolic

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, jak będzie funkcjonować komunikacja od 1 do 3 listopada.

We Wszystkich Świętych pomiędzy nekropoliami będą kursować specjalne linie autobusowe.

  1. W piątek 1.11.2019 roku w całej sieci  komunikacyjnej obowiązują rozkłady sobotnie
  2. W sobotę 2.11.2019 roku w całej sieci komunikacyjnej obowiązują rozkłady sobotnie, a w niedzielę 3.11.2019 roku – rozkłady niedzielno-świąteczne. Przez wszystkie trzy dni większość linii kursujących w rejonach cmentarzy będzie obsługiwana autobusami przegubowymi.
  3. 1.11.2019 r. linie nr 22 i 29 będą kończyć trasę na przystanku FIELDORFA-NILA – CMENTARZ KULE zamiast na pętli GOMBROWICZA. Obsługa pasażerów na przystankach GOMBROWICZA będzie się odbywać przy ulicy Fieldorfa-Nila, a nie na pętli.
  4. W dniach 1-3.11.2019 r. kursy linii nr 17 obsługujące rejon Cmentarza Zacisze, będą wykonywane w kierunku centrum objazdem przez ulice Konwaliową, Artyleryjską i Matejki.
  5. 1.11.2019 r. zostaną uruchomione linie specjalne nr 96, 97, 98 i 99, które  będą kursować wg następujących relacji:

Linia 96 – Błeszno – Cmentarz Komunalny.
W kierunku Cmentarza Komunalnego linia będzie kursować ulicami: z Bohaterów Katynia przez Rakowską i al. Wojska Polskiego, Kanał Kohna, Strażacką, Krakowską, Warszawską, Garibaldiego, Wilsona, II Aleję NMP, al. Kościuszki, al. Armii Krajowej, al. Jana Pawła II,  ul. św. Rocha i Radomską do pętli przy Cmentarzu Komunalnym.
W kierunku Błeszna: Z Radomskiej przez św. Rocha, al. Jana Pawła II, al. Armii Krajowej, al. Kościuszki, II Aleję NMP, ul. Piłsudskiego, Katedralną, Krakowską, al. Wojska Polskiego, al. 11 Listopada i Bohaterów Katynia do pętli Błeszno.

Linia 97 – Cmentarz Kule – Cmentarz Zacisze.
Linia będzie kursować w obu kierunkach ulicami Cmentarną, (Tartakową – tylko w kier. Cm. Zacisze), Warszawską, Garibaldiego, Wilsona (w kier. przeciwnym przez Piłsudskiego, Katedralną i Krakowską), II Aleję NMP, Wolności, 1 Maja, al. Bohaterów Monte Cassino i Piastowską (powrót przez Przestrzenną, Konwaliową i Matejki do Piastowskiej). W sąsiedztwie Cm. Kule obowiązuje 1 wspólny przystanek początkowy i końcowy usytuowany przy ul. Tartakowej za skrzyżowaniem z Cmentarną.

Linia 98 – Cmentarz Kule – Cmentarz Komunalny.
Linia będzie w obu kierunkach kursować ulicami Cmentarną, (Tartakową – tylko w kier. Cm. Komunalnego), Warszawską, Garibaldiego, Wilsona (w kier. przeciwnym przez Piłsudskiego, Katedralną i Krakowską), II Aleją NMP, al. Kościuszki, al. Jana Pawła II, ul. św. Rocha i Radomską. W sąsiedztwie Cm. Kule obowiązuje 1 wspólny przystanek początkowy i końcowy usytuowany przy ul. Tartakowej za skrzyżowaniem z Cmentarną.

Linia 99 – Fieldorfa-Nila – Cmentarz Kule – Cmentarz Komunalny.
Linia będzie kursować w obu kierunkach od przystanku FIELDORFA-NILA – CMENTARZ KULE ulicami Fieldorfa-Nila, Michałowskiego, al. Wyzwolenia, al. Armii Krajowej, ul. Dekabrystów, Okulickiego, św. Krzysztofa,  św. Rocha i Radomską.

Przejazd autobusami linii nr 96, 97, 98 i 99 podlega opłatom zgodnie z obowiązującą taryfą na liniach miejskich.
Rozkłady linii specjalnych dostępne są na stronie www.mzd.czest.pl

UWAGA
1 listopada linie nr 10 i 36 w kierunku szpitala Parkitka i Gazowni będą na Błesznie kursować z ulicy Bohaterów Katynia przez Rakowską i Aleję Wojska Polskiego, a nie jak zwykle przez Bohaterów Katynia i Aleję 11. Listopada.
Przystanki BIENIA, CMENTARZ RAKÓW i BRZOZOWA dla linii 10, 36 i 96 w kierunku centrum będą zawieszone.

 

mzdit.pl

Do groźnego zdarzenia drogowego doszło dzisiaj około godziny 4.30 na ul. Tartakowej w Borowiance. Kierowca ciężarówki z naczepą, z nieustalonej przyczyny zjechał na pobocze drogi, stracił panowanie nad pojazdem, po czym wywrócił naczepę na jezdnię. Kierowca był trzeźwy i nie odniósł obrażeń. Policjanci wyznaczyli objazd w kierunku Kuźnicy Kiedrzyńskiej przez miejscowość Kopiec.

Do groźnego zdarzenia drogowego doszło dzisiaj około godziny 4.30 na ul. Tartakowej w Borowiance. Z ustaleń policjantów z drogówki wynika, że kierowca ciężarowego  volvo z naczepą, z nieustalonej przyczyny zjechał na pobocze drogi, stracił panowanie nad pojazdem, po czym wywrócił naczepę na jezdnię.

Kierowca, mieszkaniec powiatu częstochowskiego był trzeźwy i nie odniósł obrażeń.

Najlepsi w kraju przedstawiciele samorządów, przedsiębiorstw komunalnych, szpitali, spółdzielni oraz innych branż zostali nagrodzeni podczas uroczystej Gali Finałowej programu „Symbol 2019 – Nowa Generacja Usług Publicznych”, która odbyła się w Katowicach. Częstochowa została nagrodzona w kategorii „Symbol Polskiej Samorządności 2019”.

Rozpoczęcie finału otworzył panel dyskusyjny pod hasłem „Nowoczesność w działaniu podmiotów z sektora usług publicznych”, podczas którego uczestnicy poruszali tematy dotyczące m.in. smart jako nowej wizji ruchu drogowego, efektywnej strategii pozyskiwania i wykorzystania funduszy unijnych, nowych inwestycji infrastrukturalnych w kontekście wymogów „zielonej” polityki energetycznej, nowoczesnego spojrzenia na systemy zarządzania oraz wdrażania najwyższych standardów technologicznych w przedsiębiorstwach wodociągowych z uwzględnieniem dbałości o jakość i ochronę środowiska.

Podczas wystąpienia „Usługi publiczne jako marka” znany dziennikarz i prezenter Jarosław Kuźniar mówił, że także w branżach, które teoretycznie wydają się mało medialne, dbałość o wizerunek i umiejętne promowanie swoich sukcesów jest bardzo ważne.

–Właśnie po to powstał program Symbol.Zgromadziliśmy dziś samorządy, przedsiębiorstwa oraz instytucje, które działając na swoich lokalnych rynkach charakteryzują się najwyższą jakością zarządzania, innowacyjnością, sprawnością w pozyskiwaniu i dysponowaniu środkami unijnymi, dbałością o ekologię, ale nade wszystko o szeroko pojęte dobro mieszkańców. Bo to ono jest najważniejsze – wtórował mu Jakub Lisiecki, redaktor naczelny „Monitora Biznesu” w Rzeczpospolitej i „Monitora Rynkowego” w Dzienniku Gazecie Prawnej ,otwierając Galę.

Podczas tegorocznej edycji kapituła nagrodziła 40 podmiotów z różnych segmentów usług publicznych. W imieniu Miasta Częstochowy nagrodę odebrała Anna Mielczarek – kierownik Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Częstochowy.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, Polskiej Izby Ekologii, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Krajowej Izby Gospodarczej, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Powiatów Polskich oraz Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej. Głównym sponsorem wydarzenia był KGHM, a główny patronat medialny objął dziennik Rzeczpospolita.

 

UM Częstochowa

W środę, 23 października w sali konferencyjnej Hotelu Scout odbędzie się tegoroczny Jurajski Kongres Gospodarczy.

III Kongres – podobnie jak jego poprzednie edycje – poświęcony będzie promocji przedsiębiorców z regionu w kontekście employer brandingu, czyli aktywnego budowania marki pracodawcy. Kongresowi przyświeca idea współpracy na osi ,,biznes – uczelnie – samorząd” oraz tworzenia klimatu partnerstwa i szans dla lokalnych firm.

Podczas zeszłorocznego Kongresu porozumienie w celu ułatwienia i zacieśnienia regionalnej współpracy podpisały Częstochowa, Myszków, Zawiercie i Ogrodzieniec – wszystkie łączą m.in. znajdujące się w ich obrębie specjalne strefy ekonomiczne. W tym roku przy okazji Kongresu do partnerstwa dołączą kolejne gminy – Mstów i Olsztyn, których siłą jest przede wszystkim ich potencjał turystyczny.

Organizatorem jest Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Częstochowie we współpracy z Urzędem Miasta Częstochowy, Wojewódzkim Urzędem Pracy w Katowicach oraz samorządami terytorialnymi powiatów częstochowskiego, myszkowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego i zawierciańskiego.

 

Poniżej program Kongresu Gospodarczego:

 

UM Częstochowa

18 października w całej Polsce odbędzie się Światowy Dzień Żywności. Również w Częstochowie odbędzie się happening z tej okazji. Jego organizatorem jest Bank Żywności w Częstochowie.

Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem „Marnując żywność, marnujesz planetę”. Banki Żywności w Polsce chcą zwrócić szczególną uwagę na skutki ekologiczne tego zjawiska.
Głównym elementem częstochowskiej imprezy będzie przemarsz uczestników na trasie: Plac Daszyńskiego – Aleje Najświętszej Maryi Panny – Plac Biegańskiego.
Początek happeningu zaplanowano na godz. 11.00. W imprezie udział wezmą, przedszkola, uczniowie częstochowskich szkół, osoby niepełnosprawne, młodzież oraz przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych. Na świecie, co roku wyrzucamy 1.3 mld ton jedzenia (FAO, 05.2011 r.). Stanowi to 1/3 ilości produkowanej żywności nadającej się do spożycia. W Europie marnuje się 89 mln ton żywności (Komisja Europejska, kwiecień 2011 r.). W typowym domu Europejczyka wyrzuca się do kosza 20-30% kupionego jedzenia, z czego 2/3 nadawałoby się jeszcze do spożycia. Brytyjczycy marnują ponad 20% kupowanego jedzenia, natomiast w USA nawet 25-40% żywności trafia na śmietnik. W Polsce marnuje się ok. 9 mln ton żywności rocznie. Do wyrzucania niespożytej żywności przyznaje się 35% badanych Polaków (Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Federacji Polskich
Banków Żywności, wrzesień 2014 r.).
Światowy Dzień Żywności jest obchodzony 16 października. Został on ustanowiony w 1979 r. przez FAO (Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa). Jego celem
jest pogłębianie świadomości społecznej na temat globalnych problemów żywnościowych oraz wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem i ubóstwem, którą można podjąć na lokalnym
gruncie.

Podobnie jak w  całym kraju, również w okręgu nr 28 triumfował PiS z 44,28% poparcia. W Częstochowie na partię rządzącą głosowało 37,37% mieszkańców, drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska – 28,45%.

W naszym okręgu zliczone zostały już wszystkie głosy z 436 komisji wyborczych. Najlepiej we wszystkich powiatach, jak i w samej Częstochowie wypadło Prawo i Sprawiedliwość, które łącznie zebrało 125 990 głosów. Największą przewagę partia Jarosława Kaczyńskiego zyskała w powiecie kłobuckim, gdzie uzyskała 47,30% głosów przy 19,17% głosów oddanych na PSL.

W Częstochowie kolejność wygląda podobnie jak w całym kraju. Największe poparacie uzyskał Pis (42 304 głosy) – 37,37%, druga jest KO (32 199) – 28,45%, trzecie SLD (28 834) – 21,06, czwarta Konfederacja Wolność i Niepodległość (6 844) – 6,05%, piąte PSL (4 739) 4,19%, a komitet wyborczy koalicji Bezpartyjni i Samorządowcy uzyskał 2,89% (3 270).

W Polsce PiS zdobył 45,79 proc. głosów w wyborach do Senatu, KO – 33,90 proc., PSL – 5,49 – proc. – wynika z danych z 82,41 proc. obwodowych komisji wyborczych podanych na stronie PKW, do Sejmu natomiast podano wyniki z 82,97% komisji wyborczych. Kolejność prezentuje się następująco:  PiS – 45,16 proc., KO – 26,10 proc., SLD – 12,10 proc., PSL – 8,81 proc., Konfederacja – 6,71 proc

 

Częstochowscy policjanci poszukują 65-letniego mieszkańca Koziegłów. Henryk Brzozowski od dnia 7 października nie wrócił do domu i dotychczas nie nawiązał kontaktu z bliskimi. Każdy, kto zna miejsce jego aktualnego pobytu lub w ostatnim czasie widział zaginionego, proszony jest o kontakt z policją.

Henryk Brzozowski od dnia 7 października nie powrócił do domu i dotychczas nie nawiązał kontaktu z bliskimi. Choruje na cukrzycę, z uwagi na przebytą chorobę ma zaniki pamięci, nie potrafi obsługiwać telefonu.

Rysopis zaginionego: wzrost 170 cm, włosy koloru ciemny blond z widoczną łysiną.
Ubiór zaginionego: szara podkoszulka, szara koszula w kratę, beżowa kurtka, czapka z daszkiem, czarne spodnie, obuwie letnie z siateczką.
Każdy, kto posiada jakiekolwiek informacje na temat miejsca pobytu zaginionego, proszony jest o kontakt z Komendą Miejską Policji w Częstochowie – telefon (34) 369 12 55 lub z najbliższą jednostką policji pod numerem telefonu alarmowego 112

Już w najbliższy czwartek, 10 paźdzernika Norwid Częstochowa zmierzy się z liderem Krispol I Ligi, Stalą Nysa.

Początek spotkania zaplanowano punktualnie na godzinę 17.30. Przypomnijmy, iż częstochowianie po trzech rozegranych meczach mają na swoim koncie dwie przegrane (0-3 AZS AGH Kraków, 1-3 LUK Politechnika Lublin) oraz jedną wygraną (3-1 ZAKSA Strzelce Opolskie), natomiast Stal Nysa w obecnej kampanii nie straciła ani jednego punktu, wygrywając kolejno z SMS Spałą, Politechniką Lublin (3-0), Lechią Tomaszów Maz. oraz BBTS-em Bielsko-Biała (3-1). Trenerem niebiesko-zółtych jest Krzysztof Stelmach.

W trakcie spotkania przeprowadzona zostanie licytacja koszulki reprezentanta Polski Mateusza Bieńka ( naszego absolwenta) z jego podpisem . Dochód z licytacji w całości przeznaczony zostanie na pomoc w leczeniu i rehabilitację naszego młodego zawodnika Łukasza Niewiadomskiego.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie 7 października odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Urazowego, w ramach którego funkcjonuje Szpitalny Oddział Ratunkowy.

W trakcie uroczystości zaprezentowano efekty prac zrealizowanych w ramach inwestycji, której wartość wyniosła blisko 12 milionów złotych. Na tę kwotę złożyło się m.in. 8,5 mln zł pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz prawie 2 mln zł z budżetu województwa śląskiego.
Inwestycja była możliwa dzięki uwzględnieniu placówki w Wojewódzkim Planie Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Zadecydowało o tym m.in. położenie miasta w bezpośrednim sąsiedztwie ważnych szlaków komunikacyjnych oraz wzmożony ruch turystyczny. Do tej pory na terenie liczącego ponad 4,6 mln mieszkańców województwa śląskiego funkcjonowało tylko jedno centrum urazowe zlokalizowane w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu.

Środki przeznaczone na inwestycję zostały rozdysponowane pomiędzy trzy główne obszary. Prawie milion złotych przeznaczono na budowę lądowiska. Pozwoli ono na maksymalne skrócenie czasu podejmowanych czynności medycznych, co w nagłych przypadkach jest jednym z kluczowych czynników wpływających na powodzenie diagnostyki oraz terapii.
Ponad 8,3 mln zł pochłonęły prace budowlano-remontowe wybranych obszarów Centrum Urazowego, natomiast ponad 2,6 mln zł wyniósł koszt doposażenia Centrum Urazowego w specjalistyczny sprzęt medyczny. Nowoczesne, funkcjonalne pomieszczenia oraz wysokiej klasy aparatura i wyposażenie oddziałów szpitalnych przyczyni się do zwiększenia efektywności działań medyczno-ratunkowych prowadzonych na rzecz osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, w tym w szczególności pacjentom urazowym.
Realizacja rzeczowa i finansowa tego przedsięwzięcia inwestycyjnego miała miejsce w ramach projektu „Inwestycja w infrastrukturę Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie w celu osiągnięcia pełnej funkcjonalności Centrum Urazowego” i zakończyła się w styczniu br. Wszystkie założone cele rzeczowe zostały osiągnięte. Szpitalny Oddział Ratunkowy działający w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie przyjmuje ok. 50 tys. pacjentów rocznie.

 

Inf. Prasowa

22.5 mln zł kosztowała inwestycja obejmująca przebudowę ul. Korfantego w dzielnicy Zawodzie-Dąbie.

 

Po 14 miesiącach prac budowlanych do użytku oddana została ul. Korfantego w Częstochowie. Infrastruktura drogowa na odcinku 2,5 km od ronda Szwejkowskiego do skweru Lotników została poddana gruntownej przebudowie.

Dzięki zakończeniu zadania firmy prowadzące w tym rejonie swoją działalność i realizujące kolejne inwestycje mogą korzystać z drogi dostosowanej do ruchu wysokotonażowego, a pasażerowie komunikacji miejskiej korzystają z nowoczesnej infrastruktury przystankowej. Zyskali także piesi i rowerzyści, do których dyspozycji został oddany ciąg pieszo – rowerowy prowadzący w kierunku granic miasta z jurajską Gminą Olsztyn. Całość została dodatkowo oświetlona energooszczędnymi lampami.

Zrealizowana w ramach Programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” dwuletnia inwestycja kosztowała budżet miasta 22,5 mln zł. Do końca listopada tego roku wykonawca uzupełni jeszcze organizację zieleni wzdłuż ul. Korfantego. Pojawią się m.in. nowe drzewa, dzięki czemu ich liczebność wzrośnie w stosunku do czasu sprzed rozpoczęcia robót.

Zakres prac gruntownej przebudowy ul. Korfantego (na odcinku 2,5 km):

– wykonanie jezdni ul. Korfantego o szerokości 7 metrów,
– przebudowa istniejących skrzyżowań (korekta łuków i wymiana nawierzchni na wlocie),
– wykonanie ciągu pieszo-rowerowego po prawej stronie na całym odcinku oraz po lewej stronie do zjazdu na teren huty przed skwerem Lotników,
– wykonanie odcinków ciągu pieszego w obrębie skrzyżowań i przy przystankach autobusowych,
– budowa miejsc parkingowych dla samochodów ciężarowych,
– przebudowa skweru Lotników w celu wydzielenia pętli dla zawracania autobusów,
– wykonanie kanalizacji deszczowej,
– budowa nowego oświetlenia.
Wykonawcą zadania było konsorcjum firm, którego liderem jest Bitum sp. z o.o. z Lipia Śląskiego (k. Lublińca).

Warto dodać, że po drugiej stronie miasta, na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na Skorkach niedawno ukończona została budowa innego odcinka drogowej infrastruktury poprawiającej obsługę terenów inwestycyjnych. Po sfinalizowaniu tam  przedłużenia ul. Ekonomicznej, zrealizowano także odcinki dróg dojazdowych od ul. Ekonomicznej (długości blisko 800 metrów) wraz z uzbrojeniem i oświetleniem.

 

UM Częstochowa