Informacje z Częstochowy i okolic

Wczoraj w naszym województwie doszło do kilkunastu  przypadków kradzieży. Oszuści podający się za  policjantów,usiłowali  pod byle pretekstem wyłudzić pieniądze od starszych osób.

Metody, którymi posłużyli się wczoraj oszuści, aby pozbawić seniorów oszczędności, są znane i wielokrotnie nagłaśniane w mediach. Pomimo tego, złodziejom często udaje się zmanipulować osoby starsze i tym samym okraść je z pieniędzy. Tym razem oszuści pojawili się   w miejscowościach  na terenie powiatu Częstochowskiego m.in. w Koniecpolu, Olsztynie i Poczesnej. Za każdym razem dzwonili na telefon stacjonarny i podszywali się za członków rodziny tj. wnuczka, córkę czy synową. W rozmowie informowali, że spowodowali wypadek drogowy i aby uniknąć odpowiedzialności karnej, potrzebują sporej gotówki. W niektórych przypadkach do rozmowy włączał się „policjant” i „prokurator” którzy potwierdzali ten fakt.

Apelujemy!  

Prawdziwi policjanci, funkcjonariusze CBŚ, czy prokuratorzy NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy też nie proszą o przekazanie, czy przelanie na podane konto pieniędzy jako „dowodu w sprawie”.by się w tym upewnić, zawsze możemy zadzwonić do instytucji, którymi przedstawicielami rzekomo mają być. Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc, podszywają się za bliskich, pracowników banku, urzędów lub policjantów.