Informacje z Częstochowy i okolic

 

7 i 8 września w Parku Lisiniec odbędzie się finał akcji  „Nowy plecak na nowy rok szkolny”. Sobota będzie koncertowa, a niedziela to całodniowy rodzinny piknik edukacyjny. Wstęp bezpłatny.

 

W sobotę, 7 września sceną zawładną artyści. Wystąpią m.in. APRESS BAND, LASTROAD, CLODIE i MATEUSZ MIJAL. Gwiazdami wieczoru będą zespół VIDEO oraz MEZO. Na zakończenie koncertów odbędzie się taneczny fireshow.

W niedzielę, 8 września, już od godz. 6.00 rano rozpocznie się Piknik Edukacyjny. Jego ideą jest integracja rodzin, promocja zdrowego stylu życia oraz zachęcanie do wspólnego spędzania czasu. Organizatorzy gwarantują, że atrakcji nie zabraknie. Przewidziano m.in. konkurs kulinarny, animacje dla najmłodszych, zabawy na dmuchanym placu zabaw, pokazy psów rasowych. Atrakcją będą występy artystyczne. Zobaczymy m.in. Paweł Łowicki Band, Iwonę Hołuj i Martę Honzatko, Igę Kozacką, Amelię Cierpiał.

Organizacje pozarządowe oraz instytucje, które są partnerami wydarzenia, przygotują stoiska i punkty z atrakcjami. Edukacyjnym elementem pikniku będzie też rozbudowana strefa sportowa. Emocji dostarczy turniej siatkarski, marsz nordic-walking, zawody biegowe dla dzieci, możliwość strzelania z łuku oraz wiele innych piknikowych rywalizacji i konkursów z nagrodami.
O godzinie 15.00 odbędzie się uroczysty finał akcji „Nowy plecak na nowy rok szkolny”.

Wszystkie atrakcje i koncerty podczas obu dni imprezy są bezpłatne. Zarówno w sobotę jak i w niedzielę, na Lisińcu będzie dostępna także komercyjna strefa z food truckami.

„Nowy plecak na nowy rok szkolny” to akcja, w ramach której dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia otrzymają wymarzone plecaki z pełnym wyposażeniem. Udaje się je przygotować dzięki wsparciu sponsorów i ludzi dobrej woli. W tym roku odbędzie się już 18. finał akcji; organizatorzy przewidują, że plecaki powędrują do ponad 350 dzieci (w zeszłym przygotowano ich około 300). Koszt jednej wyprawki to około 200 zł.

Organizatorami akcji są: Radny Miasta Częstochowy Dariusz Kapinos, Fundacja Chrześcijańska Adullam oraz Fundacja Dla Rozwoju. W realizację wydarzenia włącza się również wiele organizacji pozarządowych działających na terenie Częstochowy, a także Dzielnicowe Ośrodki Społeczności Lokalnych. Wspiera ją ponad setka wolontariuszy.

Honorowy patronat nad akcją objął prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, który kilkanaście lat temu zainicjował akcję.