Informacje z Częstochowy i okolic

Częstochowa pierwszy raz w historii będzie miała swojego przedstawiciela w Parlamencie Europejskim. Marek Balt zdobywając 45 043 głosów w całym Okręgu został eurodeputowanym. W Częstochowie wybory wygrała Koalicja Obywatelska, w regionie natomiast PiS.

W niedzielnych wyborach w Częstochowie frekwencja wyniosła 49,51% i była wyższa od średniej krajowej (45,68%), a także średniej frekwencji uzyskanej we wszystkich polskich miastach (48,63%). Zagłosowało łącznie 86 889 osób. Po podliczeniu głosów ze wszystkich 135 miejskich obwodowych komisji wyborczych okazało się, że najlepszy wynik uzyskała lista Koalicji Obywatelskiej (44,87%), drugie miejsce przypadło komitetowi Prawa i Sprawiedliwości (39,34%), a trzecie – „Wiośnie” Roberta Biedronia. Tylko te trzy komitety przekroczyły w Częstochowie, podobnie jak i w kraju  próg 5-procentowego poparcia.

Z listy Koalicji Obywatelskiej triumfował w naszym obwodzie Jerzy Buzek. Były Premier i eurodeputowany uzyskał w Częstochowie 21 123 głosy, Marek Balt, startujący z drugiego miejsca KO –  14 447. W regionie kolejnośc wyglądała identycznie. Oznacza to, że pierwszy raz w historii doczekaliśmy się eurodeputowanego z naszego miasta.

Pełne wyniki wyborów dostępne są TUTAJ.