Informacje z Częstochowy i okolic

W Galerii Jurajskiej będzie można bezpłatnie wykonać badania serca, będące wstępem do pogłębionej diagnostyki. Wszystko za sprawą akcji profilaktyczno-edukacyjnej „Z sercem o sercu”, która organizowana jest wspólnie z Telemedycyną Polską.

Szacuje się, że przyczyną blisko połowy wszystkich zgonów w Polsce są choroby układu krążenia – podaje GUS. Ten alarmujący odsetek może się jednak zmniejszyć, jeśli postawimy na profilaktykę i wczesną diagnostykę schorzeń. 

Przez dwa dni, 25 i 26 maja, w centrum handlowym będzie można wykonać bezpłatne badanie EKG, zmierzyć ciśnienie tętnicze, zbadać poziom cholesterolu i glukozy we krwi, a także poddać się badaniu oceniającemu ukrwienie kończyn dolnych.

– To proste, bezbolesne i trwające kilka minut badania, które mogą uratować nam życie. Warto się im poddać, bez względu na wiek. Badania, jakie przygotowaliśmy dostępne są dla każdego, kto zechce poświęcić chwilę swojemu zdrowi – mówi Violetta Dziubin-Łuszczyk, dyrektor marketingu Galerii Jurajskiej.

Ale na samych badaniach akcja nie poprzestanie. Na miejscu będzie można skonsultować wyniki z lekarzami i dowiedzieć się, jakie dalsze kroki diagnostyczne podjąć, jeśli np. wyniki okażą się niepokojące.

– Do dyspozycji badanych będzie wykwalifikowany personel pielęgniarski i lekarski, który będzie udzielał porad i ewentualnie kierował dalej z wynikami. Tym samym każdy wyjdzie od nas z wiedzą, co robić dalej. To ważne, bo diagnostyka chorób układu krążenia nie kończy się na badaniu EKG czy poziomu cholesterolu – dodaje.

Porad udzielać będą także dietetycy. W specjalnym punkcie będzie można się zważyć i poznać swoje BMI, a także dowiedzieć więcej o zdrowym stylu życia czy diecie, którą warto stosować przy chorobach układu krążenia. Z kolei o tym, jakie aktywność uprawiać, będzie można dowiedzieć się w punkcie konsultacji sportowych.

Badania prowadzone będą między godziną 10 a 18. Aby wziąć w nich udział nie trzeba się wcześniej umawiać. Wystarczy tylko podejść do punktu rejestracji w Galerii Jurajskiej. Akcja będzie miała miejsce na dużej rotundzie w okolicach sklepów ZARA i EMPIK.