Informacje z Częstochowy i okolic

 

14 maja w Ratuszu odbyła się nietypowa lekcja historii o częstochowie, w której wzięło udział ponad 150 uczniów częstochowskich szkół. Spotkanie połączone z debatą dotyczyło publikacji pt. ,,Częstochowa w PRL-u”.

Publikacja „Częstochowa w PRL-u” to zbiór tekstów poświęconych szeroko rozumianemu życiu miasta w okresie Polski Ludowej – przemysłowi, spółdzielczości, ochronie zdrowia, ale i peerelowskiej codzienności Częstochowy. Każdy z gości wtorkowego spotkania otrzymał w prezencie I tom wydawnictwa. W planach są kolejne części.

W sali reprezentacyjnej Ratusza o Częstochowie w latach 1945-1989 opowiadali Jarosław Kapsa i Janusz Kołodziejski, którzy współtworzyli publikację. Młodzież miała niecodzienną okazję, by posłuchać o historii ostatnich kilkudziesięciu lat – ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów naszego miasta – ale też przekonać się, jak wygląda debata, której uczestnicy odnoszą się do omawianych kwestii merytorycznie i bez niepotrzebnych emocji, mimo różnic poglądów. Rozmówcy zachęcali też młodych ludzi do własnych poszukiwań odpowiedzi na pytania, na które mogą napotkać ucząc się historii.