Informacje z Częstochowy i okolic

Od jutra w weekendy zacznie kursować pilotażowa, sezonowa linia podmiejska 67R – dzięki której do Olsztyna dojedziemy wraz z naszymi rwerami. Możliwe jest to dzięki specjalnej przyczepie. Ponadto tydzień później na 30 miejskich rowerach pojawią się z  foteliki dla dzieci.

Autobusy pilotażowej, przyśpieszonej linii sezonowej 67R – z dostosowaną do przewozu rowerów przyczepą – będą kursować w weekendy i dni świąteczne – od 11 maja do końca września. Z połączenia skorzystają jednak nie tylko rowerzystki i rowerzyści – linia 67R jest bowiem wzmocnieniem dotychczasowej, zwykłej linii 67, kursującej na trasie Częstochowa Estakada – Olsztyn Rynek. Linię 67R będzie obsługiwał standardowy, 12-metrowy pojazd z przyczepą na 20 rowerów – cztery kursy dziennie umożliwią więc przewóz 80 jednośladów.

Na swojej trasie autobus zatrzyma się na trzech przystankach. W kierunku Olsztyna będą to: przystanek początkowy przy C.H. Jagiellończycy (zbiegają się tam ścieżki rowerowe), Odrzykoń (gdzie zaczyna się Jurajska Ścieżka Rowerowo-Biegowa) i Olsztyn Rynek. W kierunku Częstochowy przystanki autobusu to z kolei: Olsztyn Rynek, Odrzykoń, przystanek końcowy przy ul. Jagiellońskiej (przed PZU przy Estakadzie). Pojazd będzie oczekiwał na przystankach początkowych 10 minut przed godziną odjazdu. Kierujący autobusem pomoże umieścić rowery na przyczepie i zabezpieczy je zbiorczo; do specjalnych uchwytów jednoślady przymocują sami ich właściciele. Przyczepa, zakupiona przez MPK za ok. 10 tys. zł, będzie dodatkowo ,,pod okiem” kamery systemu monitorującego. Przewóz osób oraz rowerów na linii 67R będzie się odbywał zgodnie z obowiązującym cennikiem opłat – za bilet podmiejski normalny zapłacimy 4,20 zł, za podmiejski ulgowy – 2,10 zł, a bilet na przewóz roweru będzie kosztował 4,20 zł.

Nowe rozwiązanie zostaje wprowadzone także do systemu Częstochowskiego Roweru Miejskiego (CRM). 21 maja na 30 rowerach pojawią się dziecięce foteliki. Z doposażonych w ten sposób rowerów będzie można korzystać bez dodatkowych opłat. Ich wypożyczenie i zwrot będą możliwe na każdej stacji dokującej. Na foteliku znajdzie się instrukcja użytkowania, zgodnie z którą opiekunowie malucha będą zobowiązani właściwie go zabezpieczyć.

9 maja w zajezdni MPK odbyło się spotkanie poświęcone nowym udogodnieniom, wpisującym się w założenia zarówno programu ,,Kierunek przyjazna Częstochowa” jak i służącemu poprawie jakości transportu i infrastruktury drogowej programu ,,Lepsza komunikacja w Częstochowie.” Obok prezydenta miasta Krzysztofa Matyjaszczyka, wziął w nim udział także wójt gminy Olsztyn Tomasz Kucharski. Obecny był również społeczny konsultant ds. polityki rowerowej w Częstochowie Łukasz Kot oraz przedstawiciele MPK i MZDiT.

Podczas spotkania mówiono też o realizowanych przez oba samorządy inwestycjach w infrastrukturę rowerową. Gmina Olsztyn finalizuje budowę drogi rowerowej wzdłuż DK-46 od Odrzykonia do Olsztyna. Sieć połączy się przy granicy z miastem z przyszłą drogą rowerową budowaną w ramach miejskiej inwestycji „Korfantego II”, która ma być w tym roku zaprojektowana na zlecenie MZDiT. W trakcie realizacji jest natomiast budowa pierwszego etapu nowej ul. Korfantego na odcinku od ronda Szwejkowskiego do Skweru Lotników wraz z 2,5 km odcinkiem drogi rowerowej. Zakończenie robót planowane jest na drugą połowę tego roku.

Rowerowa społeczność Częstochowy skorzysta także z infrastruktury powstałej przy okazji budowy centrów przesiadkowych. Trzy największe dworce kolejowe w mieście zostaną bowiem połączone wybudowanymi bądź przebudowanymi drogami rowerowymi – łącznie będą liczyć blisko 5,5 tys. m długości. Wszystkie ,,rowerowe” inwestycje w Częstochowie łączy idea tworzenia spójnej całości z istniejącej infrastruktury i sukcesywnie budowanych, nowych odcinków ścieżek. Dzięki temu powstaje kompleksowa sieć rowerowa oraz połączenia z gminami ościennymi. Obecnie rowerzyści mają do dyspozycji już łącznie 76 km ścieżek, a w ciągu następnych kilku lat w planach jest przekroczenie 100 km.

 

UM Częstochowa