Informacje z Częstochowy i okolic

Urząd Miasta Częstochowy wraz ze Związkiem Miast Polskich zaprasza 1 maja do wspólnego świętowania na pl. Biegańskiego.

1 maja przypada 15. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji, o godz. 12.00, na pl. Biegańskiego zabrzmi ,,Oda do radości” pod przewodnictwem chóru „Cantate Deo”. Zachęcamy, aby częstochowianki i częstochowianie włączyli się do wspólnego śpiewania.

Przez lata członkostwa w strukturach unijnych – dzięki współpracy, wymianie doświadczeń, środkom ze wspólnotowego budżetu oraz zaangażowaniu lokalnych społeczności na bazie wspólnych wartości europejskich – Polska przeszła ogromną metamorfozę, która nie ominęła również Częstochowy. To nie tylko nowa infrastruktura, zrewitalizowana przestrzeń publiczna, nowe obiekty sportowe i kulturalne. Od 15 lat Polska jest częścią wspólnego rynku, którego łączne PKB ustępuje na świecie wyłącznie USA. Jako obywatele kraju będącego w zjednoczonej Europie możemy swobodnie podróżować, a także uczyć się i pracować w obrębie Wspólnoty.

Tysiące firm działających w polskich miastach potrafiło z powodzeniem wykorzystać możliwości, jakie daje taka sytuacja. Warto pamiętać o licznych programach wymiany dla młodzieży, szkoleniach i kursach dla pracownic i pracowników różnych branż, rozwoju turystyki oraz wielu projektach społecznych podnoszących jakość życia oraz niwelujących nierówności.

Z tych, ale nie tylko tych powodów, warto symbolicznie włączyć się w obchody 15-lecia naszej obecności w Unii Europejskiej. Zapraszamy!