Informacje z Częstochowy i okolic

Kończy się renowacja Parku Lisiniec.  Strefa wypoczynku Adriatyk jest już niemal gotowa na przyjęcie wypoczywających, na których czeka wydzielone kąpielisko, plaża z morskim piaskiem oraz szereg innych atrakcji.


Budowa strefy wypoczynku przy zbiorniku Adriatyk to kolejny etap kompleksowej rewitalizacji lisinieckiego parku. W ramach inwestycji na miejscu powstała większa plaża z piaskiem przywiezionym z Łeby. Jest też nowe nabrzeże, pomosty wodne, kładka nad kanałem łączącym zbiornik Adriatyk ze zbiornikiem Bałtyk, wieża ratownicza, nowe ciągi piesze, ścieżki rowerowe, parking od strony ul. Toruńskiej/Wałowej i elementy małej architektury. Na terenie kompleksu posadzono nowe krzewy oraz ponad sto drzew, wśród których dominuje japońska wiśnia piłkowana „Kikushidare-zakura” – uznawana za jedną z najpiękniejszych roślin ozdobnych. Całość jest oświetlona i objęta monitoringiem. Na terenie kompleksu znajduje się też pawilon plażowy z tarasem widokowym, pomieszczeniami higieniczno-sanitarnymi oraz zapleczem gastronomicznym. Jeszcze przed rozpoczęciem okresu wakacyjnego zacznie tam funkcjonować wypożyczalnia sprzętu plażowego, a także bar i restauracja. Zarządzający kompleksem Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie podpisał umowę na dzierżawę pawilonu na okres maksymalnie 36 miesięcy.
23 kwietnia zrewitalizowany obiekt odwiedził prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Z odpowiedzialnymi za budowę i funkcjonowanie parku rozmawiał o możliwościach optymalnego wykorzystania potencjału nowego kompleksu.


Prace nad rewitalizacją Parku Lisiniec rozpoczęły się w 2013 roku, kiedy na miejscu uporządkowano zieleń. W 2014 wybudowano pierwsze ścieżki spacerowe, ustawiono ławki i kosze. Od 2015 roku na terenie obiektu (przy zbiorniku Bałtyk) zaczęła funkcjonować wypożyczalnia sprzętu pływającego MOSiR. Wtedy też urządzono plażę nad Adriatykiem. Powstał też m.in. skate park (od strony ul. św. Jadwigi), plac zabaw dla dzieci i stół do gry w piłkarzyki (częściowo w ramach zadań budżetu obywatelskiego). W parku są też inne możliwości rekreacji, oferowane przez prywatnych najemców – działają tam m.in.: korty tenisowe i park linowy.
Obecnie Wydział Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta pracuje nad przygotowaniem dokumentacji budowlanej do kolejnego etapu rewitalizacji parku. Jest ona związana z zagospodarowaniem pozostałej części parku, wraz z otoczeniem zbiornika Bałtyk i wjazdem od strony ul. św. Jadwigi. Na ten cel w planie wydatków majątkowych budżetu miasta zapisano w tym roku 200 tys. zł.

 

UM Częstochowa