Informacje z Częstochowy i okolic

W centrum Częstochowy zakwitły kolejne kolorowe kwiaty, których obecność to efekt tegorocznych, wiosennych nasadzeń. Niestety, skusiły one lub złodziei, którzy – prawdopodobnie w celach zarobkowych – skradli ponad 120 tulipanów. Rosnące kwiaty zostały ścięte razem z łodygami z donic ustawionych po północnej stronie Alei.

W tym roku Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta zaplanował posadzenie blisko 6,5 tys. szt. różnokolorowych bratków, stokrotek i niezapominajek. Rośliny kwitną już na rabatach, m.in. przy: skwerze Solidarności, placu Biegańskiego oraz w alei Sienkiewicza przy pomniku ks. Popiełuszki. Pojemniki i donice z kwiatami pojawiły się również przy Urzędzie Stanu Cywilnego, wzdłuż alei Najświętszej Maryi Panny oraz przy ul. Waszyngtona 5. Koszt wykonania nasadzeń i ich pielęgnacji to prawie 33 tys. zł.

Oprócz nasadzeń w centrum miasta, kwiaty rosną też w pasach drogowych ulic – są to rośliny cebulowe posadzone jesienią 2015 i 2017 roku. Przy drogach kwitną obecnie m.in. żonkile i czosnki ozdobne. Najstarsze rośliny cebulowe, posadzone w 2015 roku, można zauważyć w pasie drogowym alei Jana Pawła II, ul. Szajnowicza-Iwanowa, ul. Jana III Sobieskiego i ul. Krakowskiej – posadzono ich wtedy ok. 88,5 tys. sztuk. Późniejsze nasadzenia, z 2017 roku (65 tys. sztuk) znajdują się w pasie drogowym alei Bohaterów Monte Cassino. Koszt nasadzeń roślin cebulowych to w sumie ponad 85 tys. złotych.