Informacje z Częstochowy i okolic

93 ze 115 częstochowskich placówek oświatowych przystąpiły w poniedziałek do strajku. Wczoraj strajkowało ponad 2,2 tys. nauczycieli. Frekwencja w przedszkolach i szkołach wyniosła 3,1% uczniów.

 

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nie strajkowała połowa przedszkoli, jedyne wygasające gimnazjum oraz jeden zespół szkolno-przedszkolny (a także Samorządowy Ośrodek Doskonalenia i Biuro Finansów Oświaty).  Do  strajku nie przystąpiły też ostatecznie dwa przedszkola, wcześniej deklarujące akcję strajkową.

W strajku brało udział 2213 nauczycielek i nauczycieli. Liczba ta może być w kolejnych dniach zmienna, gdyż 664 osoby nie miały dzisiaj w danych placówkach zaplanowanych zajęć. Około 370 osób przebywa obecnie na zwolnieniach chorobowych (także związanych z opieką nad dzieckiem).  W placówkach objętych strajkiem zatrudnionych jest ok. 3,4 tysiąca nauczycielek i nauczycieli (a łącznie – ze szkołami i przedszkolami nie strajkującymi –  ok. 3,6 tys.).

Zdecydowana większość przedszkolaków i uczniów chodzących do placówek, które przystąpiły do strajku – zostało w domu. Frekwencja w tych jednostkach wyniosła ok. 3,1% (913 dzieci/uczniów). Łączna liczba uczniów i przedszkolaków w szkołach i przedszkolach objętych strajkiem to ok. 29,3 tys. (wraz z  jednostkami, które nie strajkowały – 31,4 tys.). Tam, gdzie były dzieci, częstochowskie placówki zapewniały opiekę oraz posiłki.

 

UM Częstochowa