Informacje z Częstochowy i okolic

Od 1 kwietnia trwa kolejna edycja akcji:  „Zapal się niebiesko dla autyzmu”. W mieście trwają imprezy i spotkania upowszechniające wiedzę o autyzmie.

W Częstochowie tegoroczne obchody w Zespole Szkół Specjalnych nr 23 od pokazu filmu, prelekcji i dyskusji na temat autyzmu. 2 kwietnia, czyli w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu, w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyła się konferencja naukowa „Jestem Osobą z Autyzmem – Dajcie Mi Szansę”. Tego dnia na placu Biegańskiego zorganizowano happening dla najmłodszych „Przystanek Autyzm”. Wieczorem odbyły się koncerty finałowe z udziałem m.in. Phantoms, Zespołu 69, czy Maćka Maślikowksiego, który zaśpiewał piosenkę „Po prostu kochaj”. Gwiazdą wieczoru była Cleo. Na niebieski kolor zostały podświetlone najsłynniejsze budynki w mieście: Ratusz, Pałac Ślubów, Miejska Galeria Sztuki, a także – po raz pierwszy w historii – jasnogórski klasztor.


Tegoroczne obchody potrwają do 6 kwietnia. Na środę zaplanowano pokaz filmów oraz debatę na temat autyzmu (Miejski Dom Kultury w Blachowni). W dniach 3 – 5 kwietnia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie wraz z Fundacją Dla Rozwoju i Fundacją Chrześcijańską Adullam zapraszają do Dzielnicowych Ośrodków Społeczności Lokalnej na cykl spotkań „Autyzm? – Wytłumaczymy!”. 6 kwietnia w Centrum Konferencyjno-Przemysłowym przy ul. Przemysłowej 9 odbędzie się maraton zumby – „Tanecznym Krokiem w Niebieski Świat Autyzmu”.
Organizatorem akcji „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” jest Stowarzyszenie „Daj Mi Czas”. Współorganizatorzy to: Urząd Miasta Częstochowy, Zespół Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka, Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater, Fundacja dla Rozwoju, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie. Honorowy patronat nad akcją, tak jak co roku, objęli: Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz Abp. Wacław Depo, Metropolita Częstochowski.

UM Częstochowa