Informacje z Częstochowy i okolic

Kapela Ze Wsi Warszawa i XXANAXX wystąpią na Festiwalu FrytkaOFF-Jazd! Impreza odbędzie się 14 i 15 czerwca w Parku Lisiniec.

We wtorek, 26 marca poznaliśmy pierwszego wykonawcę Festiwalu, którym została „Kapela Ze Wsi Warszawa”. Pierwotna nazwa założonego w 1997 roku zespołu brzmiała ,,Kapela ze Wsi”. Rok później, podczas Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe, po przejęzyczeniu konferansjera zespół przyjął obecną nazwę. W tym samym roku ukazała się jego debiutancka płyta ,,Hop SaSa”. Od 2000 roku grupa rozpoczęła koncerty w Europie Zachodniej, spotykając się ze sporym zainteresowaniem. Zespół wydał dotychczas 8 albumów. Gra na instrumentach używanych w tradycyjnej polskiej muzyce ludowej; wykorzystuje również repliki zrekonstruowanych instrumentów jak fidel płocka czy suka biłgorajska. Ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia, także poza Polską, m.in. Nagrodę Niemieckiej Krytyki Fonograficznej w kategorii „Muzyka świata”, nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „twórczość ludowa” czy Fryderyka w kategorii najlepszy album folk/etno za ,,Wykorzenienie”.

Dzisiaj natomiast ogłoszono drugiego wykonawcę. Mowa o grupie XXANAXX., uczestnikach takich Festiwali jak: Open’er Festival, Audioriver, Tatarak, Selektor, Matla Festival czy też The Great Escape. Grupa porusza się w klimacie muzyki elektroincznej. Na festiwalowej scenie w Częstochowie wystąpi 15 czerwca.