Informacje z Częstochowy i okolic

Przed nami kolejna akcja „Zapal się niebiesko dla autyzmu”. Od 2 do 6 kwietnia w mieście zaplanowano wiele imprez towarzyszących, których kulminacyjnym momentem będzie koncert Cleo na placu Biegańskiego. Ponadto pierwszy raz w historii na niebiesko podświetlona zostanie wieża na Jasnej Górze.

Częstochowa już ósmy raz aktywnie włącza się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Celem jest propagowanie i rozpowszechnianie wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu, a także kształtowanie wśród częstochowian postaw poszanowania dla „inności”, tolerancji i akceptacji dla osób z niepełnosprawnościami.
2 kwietnia, na znak solidarności z osobami z autyzmem, na niebiesko podświetlane są najsłynniejsze budynki na naszym globie – takie jak opera w Sidney czy Wieża Eiffela. W Polsce to m.in. Pałac Kultury i Nauki, a w Częstochowie do tej pory podświetlano Ratusz , Miejską Galerię Sztuki i Pałac Ślubów. W tym roku w naszym mieście, po raz pierwszy w historii obchodów, w niebieskich barwach rozbłyśnie częstochowski budynek znany na całym świecie – wieża Jasnej Góry.
Akcja „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” to w Częstochowie zawsze mnóstwo atrakcji. 1 kwietnia w Zespole Szkół Specjalnych nr 23 odbędzie się pokaz filmu , prelekcja i dyskusja na temat autyzmu, od 3 do 5 kwietnia, we współpracy Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Częstochowie, Fundacją dla Rozwoju oraz Dzielnicowymi Ośrodkami Społeczności Lokalnej, mieszkanki i mieszkańcy zostaną zaproszeni do punktów DOSL na spotkania pod hasłem „Autyzm? Wytłumaczymy!”. Odbędzie się także happening na Starym Mieście, a 6 kwietnia organizatorzy zapraszają na Maraton Zumby „Tanecznym krokiem w niebieski świat autyzmu”. Z kolei MDK w Blachowni organizuje 3 kwietnia pokaz filmów o tematyce autyzmu.

 

Plan akcji:

SALA SESYJNA URZĘDU MIASTA CZĘSTOCHOWY
9.00 – 14.00 – Konferencja Naukowa „Jestem Osobom z Autyzmem – Dajcie Mi Szansę”

PLAC BIEGAŃSKIEGO
10.00 – 12.00 – „Przystanek Autyzm” – happening dla przedszkoli
17.30 – 21.00 – Imprezy finałowe „Zapalmy się na niebiesko dla autyzmu”:
• Koncert – Phantoms, Zespól 69
• bieg dla autyzmu
• symboliczne podświetlenie sceny na niebiesko
• wspólne zaśpiewanie piosenki „Po prostu kochaj” (Maciek Maślikowski)
• koncert Gwiazdy Wieczoru – CLEO
• 20.00 Uroczyste podświetlenie wieży Jasnej Góry na niebiesko.

Jak włączyć się do akcji i okazać gest solidarności z osobami z autyzmem?

Organizatorzy zachęcają do robienia „niebieskiego selfie”, a więc zdjęcia – najlepiej z niebieskim elementem i w charakterystycznej pozie, jak podczas robienia selfie – i udostępniania go na profilach w mediach społecznościowych z hasztagiem #CzestochowaNaNiebiesko. Fotografie można udostępniać na prywatnych profilach oraz na facebooku Stowarzyszenia Daj Mi Czas. Stowarzyszenie przygotowało na swoim FB także specjalną nakładkę akcji z niebieskimi dłońmi w geście selfie, którą można nałożyć na zdjęcie profilowe. Warto dodać, że niebieskie selfie zrobiło już wielu znanych częstochowian popierających akcję, a ich portrety będzie można obejrzeć w Urzędzie Miasta 2 kwietnia, podczas konferencji.

Organizatorem akcji „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” jest Stowarzyszenie „Daj Mi Czas”. Współorganizatorzy to: Urząd Miasta Częstochowy, Zespół Szkół Specjalnych Nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie i Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie, Fundacja dla Rozwoju, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie.
Honorowy patronat nad akcją, tak jak co roku, objęli: Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz Jego Ekscelencja ks. Abp. Wacław Depo, Metropolita Częstochowski.