Informacje z Częstochowy i okolic

 

Wczoraj tuż przed godz. 21 doszło do rozszczelnienia zbiornika z kwasem solnym. Na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń, głównie dzięki szybkiej i sprawnej reakcji pracowników.

 

Zdarzenie miało miejsce w Stolzle Częstochowa przy ul. Warszawskiej. W momencie, gdy specjalnie wykwalifikowani pracownicy zorientowali się o wycieku, natychmiast zneutralizowali substancje i ewakuowali przeszło 80 osób. Kiedy na miejsce dotarła straż, pracownicy przebywali już poza zakładem.

Nikt nie odniósł poważnych obrażeń. Dwie Panie, które nie pracowały w tym czasie w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia, skarżyły się na gorsze samopoczucie i zostały przetransportowane do szpitala, jednak jedynie w celach kontrolnych, na obserwację – ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Jak zapewniają przedstawiciele Stolzle Częstochowa, są oni w stałym kontakcie zarówno ze szpitalem, jak i obiema kobietami. Wiadomo, że pozostaną one na oddziale w celu wykonania wszelkich niezbędnych, dodatkowych badań.
W zakładzie wznowiono już produkcję. Wcześniej jednak zlecono wszelkie niezbędne badania powietrza. W miejscu awarii wyniki były pozytywne.  Obecnie trwa analiza przyczyn i okoliczności zdarzenia.

Firma od wielu miesięcy wdraża nowe procedury, które usprawnić mają prace zakładu, ale przede wszystkim poprawić jego bezpieczeństwo: Gotowa jest już automatyczna przepompownia, dzięki której unikniemy w przyszłości tego typu sytuacji. Czekamy na odbiory. W miejscach newralgicznych montujemy również kamery. W związku z tym do końca roku zostaną wdrożone nowe systemy, dzięki którym pracownicy nie będą mieli bezpośredniej styczności z kwasami. – przeczytać możemy w przekazanym nam oświadczeniu.