Informacje z Częstochowy i okolic

W Hali Widowiskowo – Sportowej „Polonia” w Częstochowie odbyła się XVIII „Paraolimpiada – Konkurs Gier i Zabaw Ruchowych” dla dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i dla placówek zajmujących się kształceniem specjalnym, przedszkoli i szkół integracyjnych.

Celem głównym „Paraolimpiady” jest szeroko rozumiana integracja z osobami niepełnosprawnymi, zachęcanie do uprawiania sportu jako doskonałej formy rehabilitacji i terapii, budowanie motywacji do podejmowania trudu i wysiłku dla poprawy własnej sprawności ruchowej, samooceny i pełnoprawne uczestnictwo niepełnosprawnych w życiu społecznym. W imprezie uczestniczyło 13 w/w placówek oświatowych, przedstawiciele Urzędu Miasta, dyrektorzy szkół i przedszkoli. Gośćmi specjalnymi byli:
  • LKS „Gol – Start” Częstochowa. Prezes Robert Nowakowski z Przemkiem Drąg – niedowidzącym sportowcem reprezentującym Kadrę Narodową Osób Niepełnosprawnych w pływaniu od 2017r.
  • LKS „GOL-START” Częstochowa zajmuje się planowaniem i organizowaniem życia sportowego, rekreacyjnego, turystycznego, kulturalnego i rehabilitacji swoich członków oraz pomocą charytatywną ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych ( z dysfunkcją ruchu, po porażeniu mózgowym, amputacji, zaniku lub utracie wzroku).
  • AZS 2020 Częstochowa (pokaz umiejętności siatkarskich)
  • Licencjonowany trener zumby Katarzyna Ligęza
Sponsorami imprezy były firmy „Hegelman Transporte Sp. Z o.o. , Zakład Cukierniczo –Piekarniczy „Arto”, „Alex – Pol, „Frank – Cars”, Firma „Anoda”, „Maspex”, studio fryzjerskie NEO. Wszystkie dzieci  otrzymały medale, dyplomy i nagrody.
Dzieci brały udział w różnego rodzaju konkurencjach sportowych, rywalizowały o jak najlepsze wyniki, przełamywały własne bariery i ograniczenia. Pozytywna energia tej imprezy wyzwoliła radość, uśmiech na twarzach dzieci i dała motywację do wytężonej pracy nad sobą. Mottem przewodnim imprezy były hasła „Możesz zrobić wszystko, co chcesz jeśli tylko trzymasz się tego celu wystarczająco długo” – Helen Keller i „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – Janusz Korczak.

Waldemar Deska