Informacje z Częstochowy i okolic

8 grudnia odbędzie się premiera tegorocznej iluminacji świątecznej. Do Częstochowy przyjedzie Mikołaj, a na scenie, na Placu Biegańskiego pojawi się Sławek Uniatowski.

 Impreza „Świąteczna Częstochowa – sercem za województwem” rozpocznie się w sobotę
o godz. 11.00 od animacji dla najmłodszych. Kwadrans przed południem odbędzie się spektakl „O śmiałkach, co Czarnoksiężnika pokonali” oraz występ muzyczny „Imieninowa niespodzianka dla św. Mikołaja”. Na godzinę 15.45 zaplanowano początek koncertu Piotra Tłustochowicza & Sylwii Majchrzak oraz Czenstochovia Band. W przerwie koncertu, około godziny 16.20, na placu Biegańskiego powinien pojawić się święty Mikołaj, który oficjalnie „odpali” świąteczną iluminację. Wśród elementów wystroju na placu pojawią się w tym roku na pewno nowe elementy przestrzenne, ale organizatorzy nie chcą jeszcze wszystkiego zdradzać. Na finał imprezy (około godziny 17.00) zaplanowano koncert Sławka Uniatowskiego, polskiego wokalisty i kompozytora, który wydał w tym roku album „Metamorphosis”.

Świąteczna iluminacja już częściowo pojawiła się w centrum Częstochowy. Drzewa w ciągu III Alei od kilku dni zdobią świecące elementy. Docelowo na placu Biegańskiego i w ciągu Alei NMP zainstalowane zostaną m.in. girlandy i poprzeczne moduły podobne do tych z lat ubiegłych. Na placach Biegańskiego, Daszyńskiego oraz Orląt Lwowskich staną świąteczne choinki (ich wybór jeszcze trwa, ponieważ mieszkańcy – w odpowiedzi na apel MZDiT – zgłaszają swoje propozycje).

Przestrzenne elementy na placu Biegańskiego będą nawiązywać do świąt, a ich motywem przewodnim będą świetlne iluminacje. Elementy ozdobne tradycyjnie zostaną także zamontowane na budynku miejskiego ratusza.

Koszt świątecznego wystroju miasta to ponad 140 tys. zł z budżetu Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta (w tym elementy świąteczne na placu Biegańskiego) oraz 90 tys. zł z budżetu Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu (rozwieszane elementy świetlne i przygotowanie choinek).