Informacje z Częstochowy i okolic

Pierwsi lokatorzy odebrali już klucze do nowego bloku komunalnego ZGM TBS, który powstał przy ulicy Kontkiewicza 4B.

W nowym trzyklatkowym, trzykondygnacyjnym i podpiwniczonym budynku przygotowano 24 mieszkania – jedno- i dwupokojowe, urządzone pod klucz. Lokale mają powierzchnię od 36 do 59 m kw. Jedno z nich dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Przy budynku znajdują się miejsca parkingowe przeznaczone wyłącznie dla mieszkańców. Blok jest nowoczesny, ocieplony i wyposażony w przestronne balkony. Koszt budowy wyniósł ok. 3,5 mln zł.

Osoby, które wynajęły mieszkania, zobowiązane były do wpłaty kwoty partycypacji wyliczonej według wymaganego wskaźnika partycypacji – w wysokości 30% wartości odtworzeniowej mieszkania.

Nowy blok czynszowy ZGM – zbudowany na zasadach budownictwa społecznego – to pierwsza tego typu inwestycja po przerwie, spowodowanej zakończeniem programu TBS (co nastąpiło po likwidacji w 2009 r. Krajowego Funduszu Mieszkaniowego). Program społecznego budownictwa czynszowego reaktywowano w nieco zmodyfikowanej postaci, jako odpowiedź na duże zapotrzebowanie na mieszkanie czynszowe dla osób mniej zamożnych. Podstawą zmian była ustawa z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i niektórych innych ustaw. Źródłem wsparcia są środki własne Banku Gospodarstwa Krajowego, który w zamian za udzielanie podmiotom budownictwa społecznego kredytów na preferencyjnych warunkach, otrzymuje z budżetu państwa rekompensatę.

Obecnie w Częstochowie trwa budowa kolejnego bloku, tym razem komunalnego – u zbiegu ulic: Sobieskiego, Pułaskiego i Focha. Prace mają się zakończyć w połowie przyszłego roku. W budynku znajdzie się 65 lokali komunalnych (w tym dwa chronione) – 34 typu M-2 oraz 31 typu M-3. Na inwestycję, której łączna wartość wynosi 8,2 mln zł, miasto zdobyło 2,6 mln zł dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego. Lokatorami mieszkań w tym budynku zostaną osoby kwalifikujące się do uzyskania lokalu komunalnego, które uzyskały przydział decyzją Społecznej Komisji Mieszkaniowej.