Informacje z Częstochowy i okolic

W Częstochowie od poniedziałku będzie działać bezpłatna wypożyczalnia sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego. Będą mogły korzystać z niej osoby z niepełnosprawnością, ale także ci, którzy mają czasowe problemy zdrowotne, np. po wyjściu ze szpitala, złamaniu nogi.

Wypożyczenie jest bezpłatne (jedynie za zwrotną kaucją), a skorzystać można będzie m.in. z wózków inwalidzkich, balkoników, kul oraz specjalistycznego łóżka sterowanego pilotem.

Wypożyczalnia będzie działać w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a skorzystać z niej mogą osoby zamieszkałe na terenie Częstochowy – z niepełnosprawnością oraz wszyscy, którzy z różnych losowych powodów czasowo utracili pełną sprawność.

Wypożyczenie jest czasowe – maksymalnie pół roku, z możliwością przedłużenia. W ciągu tych kilku miesięcy, zainteresowane osoby będą w stanie bez pośpiechu zorganizować własny sprzęt, a nawet uzyskać dofinansowania na jego zakup. Pomoc w uzyskaniu takiego dofinansowania zapewnią pracownicy częstochowskiego MOPS.

Nie ma ograniczeń wiekowych, nie są też istotne dochody osoby wypożyczającej.

Ilość sprzętu jest ograniczona, dlatego możliwość wypożyczenia będzie zależała od tego, czy będzie dostępny w danym momencie. Wnioski będą do pobrania na stronie www.mops.czestochowa.pl

Można je będzie składać w dwóch lokalizacjach MOPS, w:

Kancelarii, przy ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 2,
Sekcji Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością, przy al. Niepodległości 20/22 (tutaj będą też udzielane wszelkie informacje dotyczące wypożyczalni.
Można również zadzwonić – tel. 34 363 18 19 lub 34 372 42 16.

Uwaga! MOPS przyjmuje także używany sprzęt ortopedyczny i rehabilitacyjny. Jeśli ktoś dysponuje takimi akcesoriami w dobrym stanie i chciałby pomóc osobom potrzebującym – może przekazać go do wypożyczalni i poszerzyć w ten sposób jej ofertę. Dzięki temu każdy będzie mógł w razie potrzeby znaleźć tam właściwy sprzęt.

 

Inf. Prasowa