Informacje z Częstochowy i okolic

Prawie 1700 zdarzeń ujawniono w tym roku dzięki miejskiemu monitoringowi. W systemie jest już ponad 80 kamer, a wkrótce zaczną działać 4 kolejne.

Miejski monitoring wizyjny Częstochowy stale przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa oraz porządku publicznego na terenie miasta. W 2018 roku miejskie kamery ujawniły już prawie 1700 zdarzeń zakończonych w większości interwencją strażników miejskich. W całym poprzednim roku operatorzy ujawnili 2385 zdarzeń, podczas których interweniowała Straż Miejska i inne służby.

Kolejne 4 punkty kamerowe zostaną zainstalowane przy ul. Orkana. Jeśli nie będzie niespodziewanych przeszkód, zaczną pracować jeszcze w październiku. Następne 6 kamer ma powstać przy Promenadzie Śródmiejskiej, której budowa właśnie się rozpoczyna.

Pierwsze miejskie kamery na terenie Częstochowy pojawiły się w 2009 roku. Na początku było ich 18. Największa rozbudowa miejskiego monitoringu – dzięki środkom UE – miała miejsce w grudniu 2013 roku. Wówczas na ulicach Częstochowy pojawiło się kolejnych 48 kamer.

Później miejskie kamery zainstalowano też w dzielnicy Tysiąclecie: w rejonie ul. Dekabrystów oraz w przejściu podziemnym pod aleją Armii Krajowej w okolicy Hali Polonia. Ostatnia rozbudowa miała miejsce w grudniu 2017 roku – przy alei Wyzwolenia w dzielnicy Północ zainstalowano z miejskiego budżetu 8 nowych kamer. O kolejne 2 kamery miejski monitoring rozrósł się w rejonie ul. Szymanowskiego (sfinansowano je z budżetu obywatelskiego). Obecnie miejski monitoring składa się z 81 kamer.

Częstochowski monitoring wizyjny stanowi obecnie rozpoznawalną markę wśród polskich systemów monitoringu w przestrzeni publicznej. Przyjęte rozwiązania w zakresie organizacji nadzoru, jak i współpracy z innymi podmiotami doczekały się np. bardzo pozytywnej recenzji w ogólnopolskim periodyku branżowym „Systemy Alarmowe”. Doświadczenia częstochowskiego monitoringu, m.in. w kontekście zabezpieczania Światowych Dni Młodzieży, były także tematem materiału opublikowanego w kwartalniku policyjnym. Częstochowska Straż Miejska obsługująca system monitoringu jest prekursorem wielu naśladowanych w Polsce rozwiązań organizacyjnych, a także współorganizatorem międzynarodowych konferencji „Miasto Monitorowane”. Od 2012 roku konferencja przyciąga przedstawicieli wielu samorządów, którzy przyjeżdżają także do Częstochowy podpatrywać nasze rozwiązania oraz zapraszają do siebie częstochowskich strażników na prelekcje dotyczące organizacji i prowadzenia monitoringu.