Informacje z Częstochowy i okolic

Częstochowskie MPK zaprezentowało nowe narzędzie, dzięki któremu pasażerowie posiadający urządzenia z dostępem do internetu, mogą śledzić interesujące ich linie, znajdujące się na nich pojazdy i czas oczekiwania na poszczególnych przystankach.

Live MPK daje możliwość sprawniejszego zaplanowania i przemieszczania  się po mieście środkami komunikacji, pozwala także podjąć właściwką decyzję dotyczącą wyboru właściwego przystanku i oczekiwania na autobus. Aplikacja wyprzedza nieco instalację Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, który w postaci 50 tablic z wyświetlaczami zostanie zamontowany przy najważniejszych przystankach autobusowych i tramwajowych w Częstochowie. W ramach tego systemu dostęp do lepszej, aktualnej informacji o ruchu autobusów na danym przystanku będąmiećjużwszyscy oczekujący na nim pasażerowie. Wszystkie te działania wpisane są w miejski program Teraz Lepsza Komunikacja. Live MPK dostępne jest pod adresem: live.mpk.czest.pl

Aplikacja pozwala pasażerowi:
-sprawdzić najbliższe odjazdy z przystanku, na którym się znajduje;
-śledzić pozycję (wg GPS) pojazdu na mapie;
-sprawdzić, jakim typem taboru jest lub będzie realizowany kurs (marka, model oraz wyposażenie pojazdu, takie jak np: biletomat);
– uzyskać informacje o możliwych odchyleniach od rozkładu (czy autobus/tramwaj jest opóźniony);
– sprawdzić rozkład kursów dla wybranej linii.

W przyszłości pojawiać się będą komunikaty przekazywane przez dyspozytora, informujące o utrudnieniach na drogach, takich jak kolizje lub korki. Już wkrótce na wiatach przystankowych mają się pojawić kody QR, po zeskanowaniu których pasażer zostanie bezpośrednio przekierowany na stronę Live MPK – do widoku najbliższych odjazdów z przystanku, na którym się znajduje.System charakteryzuje się aktualizacją danych w czasie rzeczywistym, co w praktyce oznacza, że pasażer może śledzić na żywo aktualną sytuację na drogach.

Ponadto aby pomóc w korzystaniu z komunikacji miejskiej osobom niedowidzącym i niewidomym, tablice na przystankach wyposażone będą w głosowe zapowiedzi o najbliższych odjazdach uruchamianych za pomocą przycisku znajdującego się na słupie tablicy lub zdalnie, za pomocą pilota. W ramach projektu zostanie zakupionych 1000 pilotów, które zostaną przekazane osobom niedowidzącym i niewidomym, którzy są mieszkańcami Częstochowy.

47 tablic zostanie zamontowanych na terenie całego miasta (głównie w centrum), natomiast 3 – przy nowych węzłach przesiadkowych, które będą wkrótce budowane przy częstochowskich dworcach (w sumie w ramach zamówienia powstanie 50 sztuk tablic).System będzie otwarty i przygotowany do dalszej rozbudowy oraz potencjalnego zwiększenia liczby tablic – na kolejnych przystankach MPK.Postępowanie przetargowe na realizację zadania jest w toku, otwarcie ofert na wdrożenie SDiP nastąpi 18 października 2018 r.