Informacje z Częstochowy i okolic

W częstochowskim centrum handlowym powstała właśnie największa na świecie ściana wodna, na której zawisł olbrzymi zegar, prawie tak duży, jak Big Ben. Niecodzienna konstrukcja Galerii Jurajskiej ma szansę trafić do Księgi Rekordów Guinnessa.

Ma ponad 100 m kw. powierzchni, 15 metrów wysokości i jest największą na świecie ścianą wodną, z której  dziennie leje się hektolitry wykorzystywanej na okrągło wody. Sztuczny wodospad spływa po 24 szklanych panelach, jakie zamontowano na specjalnie przygotowanej  stalowej konstrukcji. W sumie do stworzenia atrakcji zużyto aż 6 ton hartowanego szkła!

Ale to nie koniec. Spływająca po nim woda stała się tłem dla mającego 6,5 metra steampunkowego „Zegara Jurajskiego” z gigantycznym wahadłem i widocznymi zębatkami, z których największa ma 2 metry.  Odmierzający czas kolos, ważący ponad tonę, swoimi rozmiarami dorównuje m.in. londyńskiemu Big Benowi oraz zegarowi na moskiewskim Kremlu. Jego wskazówka minutowa ma aż 3 metry, ta mierząca godziny 2,25 m.

Sam Zegar Jurajski jest wyjątkowy nie tylko ze względu na mechanizmu, który waży aż 150 kg. To jedno z najbardziej skomplikowanych przedsięwzięć inżynieryjnych, w którym zastosowano wiele unikalnych rozwiązań technicznych z dziedziny automatyki i mechaniki.

Skala projektu sprawiła, że jego realizatorzy zaczęli już ubiegać się o wpis do Księgi Rekordów Guinnessa. Szanse na to są spore. – Tego typu obiekt jeszcze nie widnieje w księdze. Mamy więc okazję być nie tylko pierwsi z taką realizacją, ale także ustanowić rekord do pokonania, zawieszając bardzo wysoko poprzeczkę  – mówi Bugajczyk.

Ściana wodna i olbrzymi „Zegar Jurajski” to kolejna już niecodzienna inwestycja Galerii Jurajskiej. Przed trzema miesiącami centrum handlowe oddało do użytku pierwszy  w Częstochowie miejski ogród nad bulwarami Warty, przywracając tym samym zapomniane nieco tereny mieszkańcom. Na powierzchni ponad 8,5 tys. m kw. powstały m.in. ścieżki, długa spacerowa aleja nad rzeką,  place zabaw, fontanny, w tym tzw. mokra podłoga oraz sadzawka. Cały teren natomiast obsadzono drzewami, krzewami ozdobnymi i miododajnymi roślinami, które są przyjazne pszczołom.

Ścianę wodną oraz zegar znaleźć można przy wejściu głównym do galerii od al. Wojska Polskiego. Ta część obiektu właśnie przeszła gruntowna metamorfozę. Obok wodospadu pojawiło się tam także nowe oświetlenie i aranżacja przestrzeni.   Za powstanie ściany wodnej odpowiedzialna była firma Beauty Aqua z Bielska Podlaskiego. Zegar to dzieło Rduch Bells & Clocks w Czernicy.

Inf. prasowa