Informacje z Częstochowy i okolic

W sobotę, 1 września w całej Polsce, jak również w Częstochowie upamiętniono wybuch II wojny światowej. Miejskie uroczystości rozpoczęło symboliczne zapalenie zniczy na mogiłach Żołnierzy 7 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego na Cmentarzu Kule. 

O 8.30 prezydent Krzysztof Matyjaszczyk w asyście służb mundurowych zapalił znicze na mogiłach żołnierzy 7 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego. Główne uroczystości na Placu Pamięci Narodowej rozpoczęła msza św. polowa, której przewodniczył Kapelan Środowisk Kombatanckich ks. Stanisław Rospondek.
Uroczyste obchody 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej zakończył Apel Pamięci i salwa honorowa oddana przez Kompanię Honorową Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Po tej części delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Poległych w Obronie Ojczyzny.

Organizatorami uroczystości był Związek Inwalidów Wojennych RP oraz Urząd Miasta Częstochowy.

Dzisiaj o godzinie 18.00 na placu Biegańskiego będzie można przenieść się do czasu, w którym nasi żołnierze bohatersko bronili Częstochowy i okolic przed inwazją przeważających sił niemieckich – opóźniając znacznie ich marsz i zadając spore straty. Po dioramie historycznej będzie można dokładniej przyjrzeć się umundurowaniu i uzbrojeniu sił 7 Dywizji Piechoty, dokładnie zrekonstruowanej przez członków Stowarzyszenia Reduta Częstochowa. Więcej: Teatr Historii ‚Wrzesień ’39 Do broni!’