Informacje z Częstochowy i okolic

W sobotę, 8 września, odbędzie się tegoroczna odsłona ,,Narodowego Czytania”. W Częstochowie fragmenty powieści Stefana Żeromskiego usłyszymy w Parku Staszica.

,,Narodowe Czytanie” to akcja zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Od 2015 roku Honorowy Patronat nad nią obejmuje Para Prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

W Częstochowie tradycyjnie spotkamy się w podjasnogórskim Parku im. Stanisława Staszica. „Sceną” dla czytających stanie się pomost nad stawem z fontanną, a przestrzenią dla słuchaczy – teren wokół stawu i sąsiadujące z nim alejki. O godz. 12.00 Narodowe Czytanie ,,Przedwiośnia” oficjalnie otworzy prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, a potem przekaże głos osobom zaproszonym do głośnej lektury. W związku z Rokiem Kobiet, fragmenty „Przedwiośnia” – ukazujące przede wszystkim kobiece wątki powieści – czytać będą panie reprezentujące częstochowskie instytucje kultury. W programie imprezy znajdzie się również prezentacja przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego, a także koncert uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego. Wszystkie uczestniczki i uczestnicy akcji otrzymają specjalnie zaprojektowane, okolicznościowe pocztówki. Zakończenie całości planowane jest na godz. 15.00.

Organizatorami akcji w naszym mieście są Miasto Częstochowa oraz Biblioteka Publiczna im. dr. Władysława Biegańskiego.

Program:

12.00 – oficjalna inauguracja Narodowego Czytania „Przedwiośnia”
12.05-13.00 – I blok czytania
13.00-13.15 – prezentacja przygotowana przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego
13.15-14.15 – II blok czytania
14.15-15.00 – koncert w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego