Informacje z Częstochowy i okolic

Jak co roku w związku z Ogólnopolskimi Uroczystościami Dożynkowymi na Jasnej Górze, 1 i 2 września dotrze do Częstochowy pielgrzymka rolników. Udział w uroczystej mszy świętej zapowiedział prezydent RP Andrzej Duda.

Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników na Jasną Górę tradycyjnie połączona zostanie ze Świętem Dziękczynienia za Plony, czyli Jasnogórskimi Dożynkami. W dniach 1-2 września wierni pod hasłem  „Do naszej Matki i Królowej Polski” modlitwą dziękować będą za plony.

Główne uroczystości odbędą się w niedzielę, 2 września. Udział w mszy świętej zapowiedział prezydent RP Andrzej Duda. O godz. 11.00 na Szczycie jasnogórskim zostanie odprawiona Suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Mszy św. przewodniczyć ma abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Tradycyjnie pielgrzymce towarzyszyć będzie wystawa rolnicza, która uznana jest za jedną z największych w regionie śląskim i w kraju imprez o charakterze wystawienniczo-targowym. Każdego roku obecnych jest na niej ponad 400 wystawców.

Program:

1 września, sobota
16.30 – Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsza – bazylika jasnogórska
19.00 – Msza św. rozpoczynająca pielgrzymkę rolników – bazylika jasnogórska
21.00 – Apel Jasnogórski – przewodniczy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski – Kaplica Matki Bożej
21.45 – Nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Wałach jasnogórskich
23.00 – Czuwanie modlitewne
24.00 – Msza św. w Kaplicy Matki Bożej
Po Mszy św. czuwanie modlitewne

2 września, niedziela
04.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
8.00-10.45 – Wspólne modlitwy na Placu przed Szczytem z udziałem Orkiestr i Zespołów Śpiewaczych
11.00 – Uroczysta Suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Koncelebrze przewodniczy i homilię głosi metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski; słowo na zakończenie: bp Edward Białogłowski, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy