Informacje z Częstochowy i okolic

29 sierpnia rozpoczęła się budowa 2,5 – kilometrowej drogi ze szlakiem rowerowym z Olsztyna na Odrzykoń.

Asfaltowa droga o szerokości 4,5 metra, z trasą rowerową będzie przedłużeniem istniejącej ścieżki od granic Częstochowy do Odrzykonia, biegnącej wzdłuż DK-46. Zbudowane zostaną parkingi samochodowe na jej początku i końcu oraz miejsca odpoczynku dla rowerzystów. Nowa droga połączy istniejące już szlaki rowerowe od strony Częstochowy z ciągiem ulic na terenie Olsztyna: Asnyka, Kolejową, Lubomirskiego i Kazimierza Wielkiego. Gmina Olsztyn jest także w trakcie zakończenia procedury przetargowej na ciąg dalszy tej ścieżki rowerowej w kierunku Janowa i Zrębic.

29 sierpnia wójt Gminy Olsztyn Tomasz Kucharski, prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, starosta Częstochowski Krzysztof Smela oraz prezes PRDM „Myszków” Sp. z o. o. Stefan Cieślewicz, wbili pierwsze łopaty na ścieżce przy wjeździe do Olsztyna w pobliżu rzeźby „Olsztyńskiego Anioła Stróża”.

Częstochowa swoją inwestycję prowadzi etapami, obecnie – w związku z rozpoczęciem przebudowy ul. Korfantego – realizuje ważny fragment drogi rowerowej pomiędzy Rondem Szwejkowskiego a Skwerem Lotników. Przebudowa Korfantego ma duży wpływ na rozwój specjalnych stref ekonomicznych, wspiera inwestycje przemysłowe, ale jest także istotna dla turystyki rowerowej, bo znacząco poprawi jakość wyjazd w kierunku jurajskich terenów, w tym – przede wszystkim – Olsztyna. Wartość całego kontraktu to ponad 22,5 mln zł a zakończenie inwestycji zaplanowane jest na wrzesień przyszłego roku. Fragment drogi rowerowej, która bezpośrednio połączy się ze ścieżką z Olsztyna jest w fazie projektowania.