Informacje z Częstochowy i okolic

Krzysztof Kowalewski był gwiazda tegorocznej edycji Festiwalu Retro Częstochowa. Na Placu Biegańskiego w sobotni wieczór wystąpili m.in. Kacper Kuszewski, Rafał Królikowski, Anna Przybysz i Reni Jusis.

Tegoroczna edycja była już piątą, jubileuszową. Podobnie jak w latach ubiegłych, na uczestników festiwalu czekało wiele atrakcji, wprowadzających w przedwojenny klimat.  Sobotnie retro koncertowanie rozpoczął brytyjski dj, Sonny Swing, który zaprezentował taneczne utwory z lat 1930 – 1950. Piosenki ze swojej debiutanckiej płyty „Album Rodzinny” zaśpiewał aktor Kacper Kuszewski. Była to podróż do epoki lat 20. i 30. XX w., ujęta w ramy tekstów nawiązujących stylistycznie do szlagierów międzywojennych i płynąca w rytmie fokstrota, swingu, charlestona oraz tanga. Pomysł na płytę powstał podczas przeglądania rodzinnego albumu, dlatego niektóre z piosenek czerpią inspirację z prawdziwych zdarzeń, a inne są całkowicie fikcyjne.

Tradycyjnie już gospodarzem części finałowej był częstochowski zespół Makabunda, który zaprosił gościa specjalnego, aktora teatralnego i filmowego, Krzysztofa Kowalewskiego. Oprócz niego na scenie pojawili się również Rafał Królikowski, Kacper Kuszewski, Michał Kula, Anna Przybysz, Reni Jusis, Dorota Kaczor, Aleksandra Szwed i Natalia Przybysz. Po występach na placu Biegańskiego impreza przeniosła się do baru Boston, gdzie ponownie zagrał Sonny Swing.

UM Częstochowa