Informacje z Częstochowy i okolic

Już 35 częstochowianin pojawił się na świecie dzięki miejskiemu programowi dofinansowania zabiegów in vitro.

Chłopiec urodził się pod koniec lipca. Wczoraj jego rodzice odebrali prezent w postaci wózka, który ufundowała firma Delitim, a wręczył prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Dziecko jest ostatnim w tym roku, które urodziło się w ramach miejskiego programu. Kolejne na świat przyjdą w przyszłym roku.

W 2018 roku, w ramach „Programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy” urodziło się 12 dzieci – 5 dziewczynek i 7 chłopców. W okresie od 2012 do 2017 roku przyszło szczęśliwie na świat 23 dzieci. Oznacza to, że od pierwszej edycji do chwili obecnej efektem starań rodziców i pomocy miasta – jest 35 „maluchów”. Od pierwszej edycji program wspiera częstochowska firma Deltim, która każdemu dziecku (a właściwie jego rodzicom) ofiaruje wózek typu gondola + spacerówka.

W tym roku do programu zgłosiło się ponad 50 par. Decyzją prezydenta miasta, w związku z tak dużym zainteresowaniem, udało się zwiększyć środki na jego realizację. Obecnie tegoroczny budżet projektu to 250 tys. zł (do 5 tys. zł dofinansowania na parę). 2018 r. jest pierwszym rokiem kontynuacji programu na lata 2018-2020.