Informacje z Częstochowy i okolic

Posiadasz Profil Zaufany? Możesz więc zarejestrować narodziny dziecka przez internet!

Na zarejestrowanie narodzin, rodzice mają 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia. Do tej pory mogli to zrobić wyłącznie osobiście, od 1 czerwca – także za pośrednictwem internetu. Rodzic, który będzie rejestrował, musi mieć aktualny Profil Zaufany (można go założyć na stronie – https://pz.gov.pl/pz/index).

Po zalogowaniu na stronie www.obywatel.gov.plnależy zweryfikować dane i  uzupełnić niezbędne informacje (imię dziecka, nazwę szpitala, w którym dziecko przyszło na świat, numer aktu małżeństwa lub urodzenia). Następnie adres zameldowania dziecka oraz sposób odebrania dokumentów (skrzynka ePUAP, osobiście lub pocztą tradycyjną). Ostatni krok to podgląd wniosku i podpis (Profilem Zaufanym).

Rejestracja w 5 krokach

Krok 1:oświadczasz, że jesteś matką/ojcem dziecka.
Krok 2: sprawdzasz poprawność swoich danych, wprowadzasz dane drugiego rodzica.
Krok 3: wpisujesz dane dziecka.
Krok 4: wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób, w który chcesz odebrać dokumenty (elektronicznie – skrzynka na ePUAP, osobiście lub pocztą tradycyjną).
Krok 5: podgląd wniosku i… podpis (Profilem Zaufanym).

Odpis aktu urodzenia, numer PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu, zostaną przesłane w wersji papierowej lub elektronicznej (w zależności od wybranej opcji).

W Częstochowie usługa cieszy się już dużym zainteresowaniem. Tygodniowo do Urzędu Stanu Cywilnego wpływa tą drogą około 5-6 wniosków.  Na rodziców, którzy mimo skorzystania z rejestracji online wybiorą formę osobistego odbioru wyboru dokumentów w USC czeka drobny upominek. Z tego sposobu rejestracji mogą skorzystać zarówno małżeństwa jak i osoby, które dokonały uznania ojcostwa przed urodzeniem dziecka.

 

UM Częstochowa