Informacje z Częstochowy i okolic

 27 zorganizowanych grup pielgrzymów wejdzie w lipcu do Częstochowy – informuje Jasna Góra. Łącznie ma w nich przyjść lub przyjechać, np. na rowerze, ponad 7,5 tys. osób. Statystyka ta nie obejmuje grup przyjeżdżających autokarami, pociągami lub samochodami oraz pielgrzymów indywidualnych.

Największej liczby turystów w ciągu jednego dnia możemy spodziewać się 15 lipca – wtedy do miasta wejdzie najliczniejsza grupa Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę  licząca 2000 osób, zorganizowana przez Kurię Metropolitalną z Poznania. Drugą pod względem liczebności będzie grupa pielgrzymia Kurii Metropolitarnej z Przemyśla. Przyjdzie w niej ok. 1300 osób. Sporo pątników możemy spodziewać się także 31 lipca, kiedy to przybędzie do miasta około 900 osób z Bydgoszczy.

Oprócz tego w lipcu na Jasną Górę zdążać będą piesi pielgrzymi m.in. z Ostrowa Wielkopolskiego, Kamienia Pomorskiego, Bytowa, Wschowej a nawet Czeskiego Cieszyna. Przyjdą też grupy z innych ośrodków pielgrzymkowych, w tym z Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic czy krakowskiej Skałki. Sporo pielgrzymek wejdzie lub już weszło ze Śląska.

Oprócz najbardziej tradycyjnych, pieszych pielgrzymek, do Częstochowy dotrą także pielgrzymi na rowerach. Na 8 lipca swój przyjazd zapowiedziała 27 Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa, licząca 250 cyklistów. Dzień wcześniej ok. 200 rowerzystów przyjedzie w ramach Pielgrzymki Rowerowej Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Pielgrzymki piesze będą korzystać z wybranych, wyznaczonych przez miasto dróg, które zabezpieczy policja oraz miejskie służby. Częstochowę jak co roku odwiedzą również pielgrzymi przyjeżdżający autokarami, koleją i prywatnymi samochodami. Tu więcej danych posiada Jasna Góra – wymóg zgłaszania pielgrzymki do Urzędu Miasta dotyczy tylko grup, którym trzeba zorganizować przejście przez miasto. Oprócz tego służby miejskie wspierają też planowo wszystkie duże zgromadzenia pielgrzymów pod Jasną Górą, wymagające medycznego, komunalnego i porządkowego zabezpieczenia.

 

UM Częstochowa