Informacje z Częstochowy i okolic

Częstochowa zyskała miano najbardziej innowacyjnego miasta w Polsce. W rankingu Forbesa wyprzedziliśmy m.in. Kraków, Wrocław i Warszawę. Nagrodę odebrał prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podczas odbywającego się we Wrocławiu IX Kongresu Regionów.

W rankingu 10 Najbardziej Innowacyjnych Miast, redakcja „Forbesa” przyznała samorządowi Częstochowy najwyższe noty prawie we wszystkich kategoriach (łącznie 72,5 pkt). Szczególną uwagę zwrócono na programy społeczne, uchwałę zwalniającą z podatku od nieruchomości pracodawców tworzących lepsze miejsca pracy, którzy oferują minimum 150% płacy minimalnej i zatrudniają 80% pracowników na umowę o pracę, projekt „Teraz lepsza Praca” i Aktywni Rodzice – Szczęśliwe Dzieci. W rankingu tuż za Częstochową znalazły się ex quo Warszawa i Kraków. Na kolejnych pozycjach znalazły się Toruń, Wrocław, Gdańsk, Rzeszów, Poznań, Białystok i Olsztyn.

Nasze miasto zajęło także 7 miejsce w rankingu Miast Przyjaznych dla Biznesu(za Rzeszowem, Katowicami, Gdynią, Toruniem, Kielcami, Olsztynem ale przed Bielskiem-Białą, Białymstokiem i Sosnowcem) oraz 4 miejsce wśród 10 Najbardziej Ekologicznych Miast w Polsce.Tu lepsze okazały się Katowice, Gdynia i Wrocław. W rankingu miast, które przodują w działaniach proekologicznych za Częstochową znalazł się Poznań, Olsztyn, Toruń, Bydgoszcz i Lublin.