Informacje z Częstochowy i okolic

Magdalena Piekorz, reżyserka filmowa i teatralna została nowym dyrektorem artystycznym częstochowskiego Teatru. Od września zastąpi ona Piotra Machalicę.

Reżyserka zasłynęła swoim debiutem fabularnym, filmem „Pręgi”, za który otrzymała Złote Lwy w Gdyni. Magdalena Piekorz to reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka, doktor sztuki filmowej. Ukończyła reżyserię na Wydziale Radia i TV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; od 2004 do 2016 adiunkt i wykładowca na Reżyserii WriTV, pełniła także funkcję dyrektora artystycznego w Instytucji Filmowej „Silesia-Film”.

Pracę w częstochowskim Teatrze rozpocznie 1 września i kontynuować ją będzie przynajmniej przez 3 sezony artystyczne.  – Pomysł, by to stanowisko zaproponować właśnie Magdalenie Piekorz wyszedł od samych aktorów. Po pierwszym spotkaniu w Katowicach wiedzieliśmy już, że to dobry wybór. Do tej pory w żadnym chyba teatrze w Polsce nikt w taki sposób wybierał sobie szefa, więc to też ewenement – zaznaczył Robert Dorosławski, naczelny dyrektor teatru.

Pierwsza propozycja, jaką szykować będzie dla widzów nowa dyrektor artystyczna to spektakl „Pośród ciemności” oparty na czarnej komedii w reżyserii Pedro Almodóvara. Jak sama podkreśliła, po obejrzeniu kilku spektakli na częstochowskich deskach, widzi w aktorach duży potencjał i poziom artystyczny, który chciałaby utrzymać, a przy tym dać im szansę na pokazanie całego wachlarza swoich możliwości w różnych formach teatralnych. Ale do tego potrzeba czasu i dokładnego poznania struktury, sposobu pracy aktorów i specyfiki częstochowskiej sceny.