Informacje z Częstochowy i okolic

,,Polska strefa inwestycji – nowe możliwości inwestycyjne dla firm” to temat ostatniego przed wakacjami ,,Śniadania z przedsiębiorcami”, które odbyło się 7 czerwca w Parku Przemysłowo-Technologicznym”.

Czerwcowe spotkanie, organizowane przez Agencję Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A.było poświęcone zagadnieniom związanym z wprowadzeniem nowej ustawy o wspieraniu inwestycji w Polsce. O tym jakie nowości nas czekają w przepisach regulujących funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych mówili eksperci z firmy KPMG.

Najważniejsza ze zmian, to odejście od kryterium terytorialności – dająca tym samym możliwość uzyskania wsparcia dla inwestycji również poza obecnym terenem strefy. Aby zachęcić przedsiębiorców do pozostania w strefie i do inwestowania w jej obrębie, ustawodawca wprowadził zachętę w postaci „korzystniejszej” decyzji o wsparciu, wydanej w przypadku inwestorów strefowych na 15 lat. Wiele zagadnień wciąż pozostaje jednak niewiadomych. Znany jest wstępny kształt rozporządzeń wykonawczych, Prezydent RP podpisał ustawę, ale nie została ona jeszcze ogłoszona.

Przypomnijmy, że dobrze przygotowane i uzbrojone przez miasto tereny inwestycyjne dwóch specjalnych stref ekonomicznych (Katowickiej i Mieleckiej) stale interesują przedsiębiorców, o czym świadczy wydanie w Częstochowie od 2014 roku 25 pozwoleń strefowych, o łącznej wartości deklarowanych nakładów inwestycyjnych w wysokości 1,4 mld złotych.

Następne spotkanie z cyklu ,,Śniadanie z przedsiębiorcami” odbędzie się po przerwie wakacyjnej, 6 września.

 

Inf. prasowa