Warning: Illegal string offset 'ssb_og_tags' in /usr/home/twojaczestochowa/domains/twoja-czestochowa.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-social-buttons/simple-social-buttons.php on line 1466
Informacje z Częstochowy i okolicStartuje miejska akcja promująca poszanowanie dla wspólnej przestrzeni w miejscach, gdzie mogą poruszać się zarówno piesi, jak i rowerzyści.

 

W alejach zawisły plakaty promujące akcję. Dlaczego właśnie tam? Otóż jest to miejsce szczególne, w sezonie równie chętnie odwiedzane przez spacerowiczów, jak i rowerzystów, którzy – o czym kilka lat temu zdecydowali częstochowianie w czasie konsultacji społecznych – mogą korzystać także ze środkowego pasa alei, będącego ciągiem pieszo-rowerowym. Oczywiście w takich miejscach, nie tylko w obrębie alei, obowiązują pewne zasady, zgodnie z którymi piesi powinni być grupą uprzywilejowaną: mającą pierwszeństwo.

Do tych zasad zdecydowana większość rowerzystów oczywiście się stosuje, ale zdarzają się sytuacje, w których użytkownicy jednośladów nie zachowują ostrożności, nie przewidują sytuacji na drodze lub jeżdżą wśród pieszych po prostu zbyt szybko.

Celem akcji nie jest zniechęcanie do korzystania z rowerów w mieście, ale uświadomienie konieczności stosowania się do zasad bezpiecznej jazdy, nie tylko w ruchu ulicznym czy na ścieżkach rowerowych, ale także na ciągach pieszo-rowerowych. Tej ostrożności nigdy dosyć, o czym świadczą policyjne statystyki: w ubiegłym roku doszło w Częstochowie do ok. 100, notowanych przez policję zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów. Policja ma nadzieję, że w tym roku będzie ich znacząco mniej.

Symbolami akcji i apelu kierowanego do rowerzystów są banery „Pieszy zawsze pierwszy”, które już w piątek pojawiły się w III alei, a w najbliższym czasie zawisną też w jej drugiej części. Będzie ich blisko 30. Akcja wpisuje się w program Kierunek Przyjazna Częstochowa, w ramach którego miasto m.in. zachęca i tworzy warunki do różnych form aktywności, ale… oczywiście aktywności bezpiecznej.